Metastaz taramasında tüm vücut difüzyon manyetik rezonans görüntülemenin rolü
The role of whole body diffusion magnetic resonance imaging in detecting metastases
  1. Tez No: 311593
  2. Yazar: SİNAN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kanser evrelemesi, uygun tedavi planı ve prognozun değerlendirilmesinde çok önemlidir. Günümüzde bu konuda en güvenilir görüntüleme tekniği olan Pozitron Emisyon Tomografisi-Bilgisayarlı Tomografi'nin (PET-BT) bazı dezavantajları bulunmaktadır.2004 yılında geliştirilen `Tüm Vücut Arka Plan Sinyal Baskılamalı Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntüleme' (TVDAMRG) tekniği ile primer ve metastatik tümöral lezyonların gösterilmesi konusunda yapılan çalışmalar umut vadetmektedir.Bu çalışmada 3.0 Tesla manyetik alan gücüne sahip MR cihazı ile kanser tanısı veya şüphesi bulunan olgularda metastazların saptanmasında TVDAMRG'nin kullanılabilirliğini, lezyon saptama başarısını ve sınırlılıklarını, olguların bu konuda günümüzde en güvenilir görüntüleme tekniği olan PET-BT bulgularını göz önüne alarak tartışmayı amaçladık.Çalışmaya dahil edilen 18 olgunun PET-BT ve TVDAMRG imajları incelenerek karşılaştırıldı. PET-BT standart referans kabul edilerek TVDAMRG'nin primer ve metastatik tümöral lezyonları saptama başarısı değerlendirildi.Yapılan değerlendirmede PET-BT ile belirlenen primer lezyonların tamamı, metastatik lezyonların ise çok büyük bir kısmı TVDAMRG tekniği ile gösterildi. Bununla birlikte yüksek manyetik alan gücünden kaynaklanan bazı sorunlar da yaşandı.Sonuç olarak TVDAMRG; iyonizan radyasyon içermeyen, hasta hazırlığına ve kontrast madde kullanımına gerek olmayan, kanser olgularında hastalığın yayılımını ortaya koymada başarı düzeyi yüksek, non-invaziv bir tekniktir.Anahtar Kelimeler : TVDAMRG, Difüzyon ağırlıklı görüntüleme, PET-BT
Özet (Çeviri)
Cancer staging is very important for the adequate treatment plan and the prognose evaluation. Nowadays, Positron Emission Tomography/Computed Tomography (PET/CT) is the most reliable imaging technique in this subject. But it has some disadvantages like exposure of high dose ionizing radiation, necessity of the cyclotron and the physiological variations of the contrast agent distribution.`Whole Body Diffusion Weighted Imaging with Background Body Signal Suppression? (WB-DWIBS) is new MR imaging technique developed in 2004. The studies about WB-DWIBS for detection of the primary and the metastatic tumoral lesions are show promising.In this study, we aimed to discuss the feasibility, lesion detection success and the limitations of the WB-DWIBS technique performed at 3.0 Tesla system, in the cases of having doubts of the cancer, comparing their findings of PET/BT that are the most reliable imaging technique in this topic, nowadays.PET/CT and WB-DWIBS images of 18 cases that are included the study were compared. Primary and the metastatic tumoral lesion detection success of WB-DWIBS was evaluated while PET/CT was accepted as the reference standard modality.In the evaluation, the whole of the primary and most of the metastatic tumoral lesions that detected with PET/CT, were shown with WB-DWIBS imaging. Nevertheless, some problems also occured arising from the high magnetic field power.In conclusion, WB-DWIBS is a non invasive technique which can show the dissemination of the tumoral tissue in cancer patients successfully and also does not require patient preparation, intravenous contrast agent use and ionizing radiation exposure.Key Words : WB-DWIBS, Diffusion weighted imaging, PET/CT