Obez çocuklarda VEP ve BAEP sonuçlarının değerlendirilmesi
Assesment of VEP and BAEP results in obese children
  1. Tez No: 311594
  2. Yazar: ONUR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada hiperglisemisi, glukoz intoleransı veya diyabeti olmayan obez çocuklarda, VEP ve BAEP testleri ile subklinik düzeyde bir nörolojik disfonksiyon varlığı araştırıldı. Ayrıca elde edilen elektrofizyolojik parametrelerin vücut kitle indeksi, insülin direnci, açlık glukoz, açlık insülin ve kan lipid düzeyleri ile olan ilişkileri değerlendirildi. Çalışmaya 63 obez, 33 normal vücut ağırlığına sahip çocuk dahil edildi. Obezite grubunun %39'unda insülin direnci saptandı, kontrol grubunda ise insülin direnci varlığı saptanmadı. Vücut kitle indeksi ile insülin direnci indeksinde ve açlık insülin düzeyi arasında anlamlı pozitif bir korelasyon olduğu görüldü. Obez çocuklarda, VEP P100 dalgasının, BAEP IPL I-III ve IPL I-V değerlerinin anlamlı düzeyde uzun oldukları saptandı (sırasıyla p=0.003 , 0.017, 0,022). Obezler içinde ise insülin direnci olan ve olmayan grupları karşılaştırdık. BAEP IPL I-III ve IPL I-V ve P100 dalgasının latansının insülin direnci olan grupta insülin direnci olmayan gruptan daha uzun olduğu görüldü (sırasıyla p= 0.005, p=0,026, p?0.001). BAEP IPL I-III ve IPL I-V süreleri ile insülin direnci indeksi arasında (sırasıyla r= 0.240, p= 0.018 ve r=0,243, p= 0.017) ve açlık insülin düzeyi arasında (sırasıyla r=0.253, p=0.013 ve r=0.235, p=0.021) anlamlı bir korelasyon izlendi. İnsülin direnci bulunan obez çocuklarda saptanılan bu bulgular, işitme ve görme yollarında subklinik düzeyde bir sinir etkilenmesinin göstergesi olabileceği düşünüldü. Sonuç olarak, özellikle insülin direnci bulunan obez çocuklarda işitme ve görme fonksiyonlarındaki subklinik düzeyde etkilenmelerin erken dönemde saptanması açısından VEP ve BAEP incelemelerinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, VEP and BAEP tests were performed in obese children, without hyperglycemia, glucose intolerance or diabetes to determine subclinical neurologic dysfunction. In addition, we evaluated the relationships between electrophysiological parameters and insulin resistance index, body mass index, fasting insulin serum levels, fasting glucose serum levels and serum lipid levels . Sixty three obese and 33 normal-weighted children were enrolled into the study. The rate of insulin resistance was %39 in the obesity group whereas; control group did not have insulin resistance. A significant correlation was found among insulin resistance index, fasting insulin serum levels and body mass index. In obese children, VEP P100 wave, BAEP IPL I-III and IPL I-V values were significantly increased (p=0.003 , 0.017, 0,022 respectively). We compared the groups with and without insulin resistance in obese children. BAEP IPL I-III and IPL I-V values and P100 wave latency were found to be longer in the group with insuline resistance (p= 0.005, p=0,026, p?0.001 respectively). A significant correlation was observed between BAEP IPL I-V, IPL I-III and insulin resistance index (r= 0.240, p= 0.018 and r=0,243, p= 0.017 respectively) and fasting insulin level(r=0.253, p=0.013 and r=0.235, p=0.021 respectively). These findings suggest that there may be a subclinical affect of insulin resistance on auditory and visual pathways. In conclusion, VEP and BAEP can be used to determine early subclinical deteriorations on auditory and visual functions of obese children with insulin resistance.