Tek akciğer ventilasyonunda çift lümenli endobronşial tüp uygulaması ile endobronşial bloker uygulamasının karşılaştırılması
Comparison of double lumen tube application with bronchial blocker application in one lung ventilation
  1. Tez No: 311599
  2. Yazar: SAMİ EKSERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
?Tek akciğer ventilasyonunda çift lümenli bronşial tüp uygulaması ile bronşial bloker uygulamasının karşılaştırılması?Çift lümenli tüp ve bronşiyal blokerleri karşılaştırmak amacıyla; hastane etik kurul onayı alarak, hasta aydınlatma ve onam belgesi imzalatılan, tek akciğer ventilasyonu (TAV) planlanan ASA I-II, 80 hastada randomize kontrollü klinik çalışma yaptık.Hastalar randomize olarak sol çift lümenli tüp (sol ÇLT, n= 2), sağ çift lümenli tüp (sağ ÇLT, n=20), sol bronşiyal bloker (sol BB, n=20), sağ bronşiyal bloker (sağ BB, n=20) olarak dört gruba ayrıldı. 1) ÇLT ve BB' lerin doğru yerleştirilmeleri için gerekli süre, 2) Lateral dekubit pozisyonda ve operasyon sırasında ÇLT yada BB' ün malpozisyonu, 3) Akciğer kollapsının cerrah tarafından değerlendirilmesi, 4) Postoperatif boğaz ağrısı/yutma güçlüğü belirlenerek kaydedildi.Tüp yerleştirilmesi için gerekli süre ÇLT grubunda (7,53 ± 2,41 dk) BB grubuna (5,50 ± 2,63 dk) göre uzun bulundu (p< 0,05). Yerleştirme süreleri sol ÇLT' de 7,025 dk , sağ ÇLT' de 8,05 dk, sol BB' de 6,70 dk ve sağ BB' in 5,92 dk olarak bulundu. Her grubu ayrı ayrı olarak birbiriyle karşılaştırdığımızda ise sağ ÇLT ile sağ BB (P:0,003) ve sağ ÇLT ile sol BB (P0,03) arasında istatistiksel olarak fark vardı. Gruplar arasında malpozisyon, cerrahi görüş ve postoperatif boğaz ağrısı/yutma güçlüğü açısından anlamlı fark bulunmadı. Toraks cerrahisinde kullanılan ÇLT VE BB'lerin ikiside etkin TAV sağlamaktadır.Sonuç olarak TAV sağlamada BB'ün ÇLT'e iyi bir alternatif olabileceği ve FOB eşliğinde yerleştirilen ÇLT'lere göre daha kısa zamanda yerleştirildiği kanatine vardık.
Özet (Çeviri)
?Comparison of Double Lumen Tube Application with Bronchial Blocker Application in One Lung Ventilation?Double-lumen tubes and bronchial blockers in order to compare, after obtaining approval by the Hospital Ethics Committee, and written informed patient consent, we studied 80 ASA physical status I-II patients scheduled for one lung ventilation, in a prospective, randomized, controlled clinical trial.Patients were divided into randomized four groups that left double lumen tube (left DLT, n= 20), right double lumen tube (right DLT, n=20), left bronchial bloker (left BB, n=20), right bronchial bloker (right BB, n=20).