İdiopatik skolyoz tedavisinde spinecor breys uygulamalarımız
Spinecor brace treatment in idiopathic scoliosis
- Tez No: 311615
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İdiopatik skolyoz tedavisi kompleks ve tartışmalıdır. Konservatif tedavi yöntemleri, ilk basamak tedavi olarak kullanılmaktadır. Adölesan idiopatik skolyoz tedavisinde bir çok breys çeşidi kullanılmaktadır. Bu breyslerin çoğu rijit breylerdir. Dinamik SpineCor breysi son dönemlerde geliştirilmiş düzeltici hareketler uygulanarak breysle hastanın düzelmiş posizyonunu koruması temeline dayana bir breystir. SpineCor breysi ile hastanın nöromusküler uyumu sağlanarak hastanın vücudunun bu yeni şekle adaptasyonu sağlanmaya çalışılır. Bu çalışmaya 2007-2011 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda adölesan idiopatik skolyoz nedeniyle SpineCor dinamik breysi uygulanmış olan 49 hasta (44 kız, 5 erkek ) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriteri eğriliğin 25-45 derece arasında olması ve en az bir yıllık takip yapılmış olmasıydı. Ortalama hasta yaşı 12,8±1,5 idi. Hastaların ortalama takip süresi 25,4±10,6 aydı. hastaların 27'sinde torakal, 14'ünde torakolomber, 4'ünde lomber ve 4'ünde ikili major eğrilik vardı. Bu çalışmada takip ettiğimiz SpineCor breysli hastalarımızda hastaların boylarında ve T1-Cx mesafelerinde artış olmasına rağmen Cobb açılarında ve hastaların gibozitelerinde istatistiksel olarak anlamlı olmasada düşüş olması breysin eğriliği en azından stabilize ettiğini göstermektedir. Rijit breys hastalarının sonuçlarıyla karşılaştırıldığında fark bulunmaması SpineCor breysinin eğriliği düzeltme ve stabilize etme konusunda rijit breyslere üstünlüğünün olmadığını, her iki breys tipinin de benzer etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada hastaların breys tedavisi altındayken yapılmış olan SRS-22 anketinin Türkçe versiyonu hastaların breys tedavisinden ne şekilde etkilendiğini ortaya koymaktadır. Yapılan anketler sonucunda SpineCor breys hastalarının rijit breys hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha az ağrı duyduğu, kişisel görüntülerini daha iyi olarak algıladıkları, ve fonksiyon ve aktivitelerini daha rahat gerçekleştirdikleri bulundu. Ruh sağlığı ve tedaviden tatmin alt başlıklarında da rijit breys hastalarının skorlarına göre yükseklik olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. SpineCor breys uygulanan 49 hastanın 15'inde cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmuştur (%68). Ancak SpineCor breys tedavisinin ilk başlangıcında endikasyon olarak düzetmeyi veya stabilizasyonu amaçladığımız ve ameliyat yaşını geciktirmek amaçlı SpineCor breys uyguldığımız hastaları çıkardığımızda SpineCor breysinin %85 başarılı olduğu söylenebilir.Bu çalışmada SpineCor hastalarının solunum fonksiyonlarının breys uygulaması sonrası etkisi de araştırılmıştır ve rijit breyslerle karşılaştırıldı. Sonuçta SpineCor breysinin de rijit breysler kadar solunum fonksiyonların restiriktif yönde bozduğu bulundu. İstatistiksel olarak SpineCor ve rijit breysler arasındaki tek fark SpineCor breys hastalarında breys uygulaması sonrası FEV1 değerinin rijit breys hastalarına göre daha az düşmesiydi.
Özet (Çeviri)
Treatment of adolescent idiopathic scoliosis is controversial. Conservative treatment is the first step of treatment algoritm. Many different braces were used for adolescen idiopathic scoliosis. Dynanic SpineCor brace is recently developed and uses corrective movement principle. SpineCor brace provide neuromuscular integration of the patient to new posture. In this study, we have evaluated the efficiency and effectivity of SpineCor brace patients who were diagnosed and treated in Gülhane Military Medical Academy Orthopaedics and Traumatology Department. We evaluated 49 patients (44 female, 5 male). İnvolvement criteria was scoliosis with Cobb angles between 25-45 with minimum 1 year follow up. Average patient age was 12,8±1,5. Average follow up period was 25,4±10,6 months. 27 patients had major thoracic curves, 14 patients had thoracolumbar curves, 4 patients had major lumbar curves and 4 patients had double mojor curves.In this study although SpineCor patients? height and T1-Cx length increased during the treatment, Cobb angles and gibosity remains the same and brace stabilized the curves. When compared with rigid braces the result was not different. During the brace treatment we evaluate patient with Turkish version of SRS-22 questionnaire and SpineCor patients? scores were better than rigid brace patients in terms of pain, self image and function/activity. 15 of 49 patients treated with Spinecor brace required surgical treatment (%68). But when patients who were expected as a candidate for surgery at the begining of the brace treatment considered SpineCor brace was %85 succesfully treat adolescent idiopathic scoliosis.