Karaciğer kist hidatik hastalığı nedeniyle uygulanan cerrahi ve girişimsel müdahale sonrasında safra fistülü gelişen hastaların; kendiliğinden ve müdahale ile iyileşme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of patients with biliary fistula after surgical and interventional treatment in terms of spontaneous closure and interventional closure in hydatid cyst disease of the liver
- Tez No: 311616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF ZEYBEK, PROF. DR. YUSUF PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada cerrahi işlem ve perkütan kateterizasyon uygulanarak tedavi edilen toplam 282 karaciğer kist hidatikli hastanın, girişim sonrası dönemde meydana gelen safra fistüllerinde; kendiliğinden kapananlar ile müdahale ile kapananların, debisi, kapanma süresi, kistin karakteristiği, immunolojik, mikrobiyolojik ve biyokimyasal parametreler ile uygulanan girişim, cerrahi ve medikal tedavi açısından karşılaştırarak değerlendirilmiştir. Safra kaçağı gelişen hasta sayısı 46'dır (16.3%). Bu hastalardan 12'si (%26,1) kendiliğinden, 34'ü (%73,9) ise müdahale uygulanarak iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
The study includes 282 patients with hydatid cyst disease of liver that were performed surgical intervention and percutaneous catheterization. Patients with postoperative biliary fistulas were divided into two groups; patients with spontaneous closure and interventional closure, and they were compared in terms of flow rate, closure time, cyst characteristics, and immunological, microbiological and biochemical parameters, type of surgical intervention and medical treatment. Biliary leakage occured in fourty six patients (16.3%). Twelve (26.1%) of them had spontaneous closure while 34 (73.9%) had closure after intervention. Patients with spontaneous closure had a mean fistula flow rate and fistula closure time of 81.6 ml and 10.2 days; respectively however mean fistula flow rate and fistula closure time were 424 ml and 19.5 days respectively in patients who had intervention (respectively; p102.5 ml had the risk of intervention 121.5 times common than the patient with ?102.5 ml (p102.5 ml/day; and surgical intervention must be performed immediately in these patients in order to fistula closure and to shorter hospitalization.