Acil servise müracaat eden yaşlı olgularda mental durum değişikliğinin altı soruluk tarama testi ile değerlendirilmesi ve bu olgularda başvuru şikayetleri ile son tanı arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
Evaluation of mental status change with six-item screener test in elderly subjects who applied the emergency department and comparison of relationship between application compliments and final diagnosis in these cases
- Tez No: 311626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. LEVENT YAMANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada acil servise müracaat eden yaşlı hastaların bilinç içeriğindeki bozuklukların analizi ve bunun tanı sürecine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Prospektif, kesitsel nitelikte planlanan bu çalışmada acil servise müracaat eden yaşlı olgularda demografik bilgiler, geliş yakınmaları, muayene bulguları, altı soruluk tarama test sonucu, yatırılan bölüm, yatış süreleri, mortalite oranları ve son tanı bilgileri kaydedildi. Olguların geliş yakınmaları ile son tanı arasındaki uygunluk bağımsız iki uzman hekim tarafından değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. 755 olgunun değerlendirilmesinde bu olguların 551(%73)'de altı soruluk tarama testi normal, 204(%27)'de anormal olarak belirlendi. Testi anormal olarak belirlenen olgularda %16,2(33) oranında yakınma-son tanı uyumsuzluğu, testi normal olanlarda ise %0,4(2) oranında uyumsuzluk gözlendi. Yine testi anormal olan olgularda mortalite %9,8 iken normal olanlarda %2 idi. Olgularda altı soruluk kısa tarama test normalliği ile yaş ve yatış süresi arasında negatif, eğitim süresi ile de pozitif korelasyon gözlendi. Bu veriler doğrultusunda, bilinç içeriği bozulmuş yaşlı olgularda yakınmaların olgunun hastalığını işaret etmesi açısından yanıltıcı olabiliceği ve bu ilişkinin ileri çalışmalarla daha ayrıntılı olarak ortaya konulmasının bu hasta grubunda sunulan hizmete önemli katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca acil servislerde yaşlı hasta grubunda bilinç içeriği değerlendirmesinin rutin muayenenin bir parçası olması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to evaluate the analysis of disorders of the consciousness content of the elderly patients that applied to the emergency department and the effect of these to the diagnosis process. In this prospective and cross-sectional planned study, demographic information, arrivals complaints, examination findings, the six-item screener test result, hospitalized department, length of hospitalization, mortality rates and the final diagnosis informations of older patients who applied to the emergency room were recorded. The conformity between cases? arrivals complaints and final diagnosis were evaluated by two independent specialists. Obtained data were statistically analyzed. In evaluation of 755 cases, six-item screener test was normal in 551 (73%), and was abnormal in 204 (27%). The complaint-final diagnosis incompatibility was observed at a rate of 16,2% in cases whose test was defined as abnormal and at a rate of 0,4(2)% in cases whose test was defined as normal. Again, while the mortality rate was 9.8% in cases with abnormal test, it was 2% in cases with normal test. A negative correlation between normality of short six-item screener test with age and length of hospitalization; and a positive correlation with education length was observed. With the direction of these data, it is evaluated that complaints may be misleading in terms of pointing the patients disease in elderly patients with impaired consciousness content and introducing this relationship in more detail with further studies will provide important contribution to offered service in this patient group. Also, it is evaluated that the assessment of consciousness content should be a part of routine examination in older patient group in emergency departments.