Deliryum etyolojisinde CRP, TNF-? ve IGF-1'in kolinerjik modele göre rolü
CRP, TNF-? and IGF-1 role in delirium etiology based on cholinergic model
  1. Tez No: 311627
  2. Yazar: MEHMET ALPER ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. NAHİT ÖZMENLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Deliryum yaygın ve hayatı tehdit eden nöropsikiyatrik bir sendromdur. Deliryum tanısının konulmasında sorun yaşanmaktadır, bu durum morbidite ve mortalite oranları ile hasta bakım maliyetlerini de artırmaktadır.Deliryumun biyolojik modeli kesinleşmemiş olmasına rağmen elde olan kanıtlar kolinerjik eksiklik modelini desteklemektedir. Deliryum kan beyin bariyerini geçen ilaç ve diğer süreçlerin bir görüntüsü olabilir. Bu çalışmada deliryumun kolinerjik modeli esas alınarak CRP, TNF-? ve IGF-1'in deliryum etiyolojisinde oynadıkları rolü ve söz konusu belirteçlerin tanısal kullanım olasılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya kardiyovasküler cerrahi planlanan 93 hasta alınmış, 35 hasta çalışmayı tamamlamıştır. Katılımcıların ameliyat öncesinde tıbbi durumları hakkında bilgi toplanmış, kısa kognitif durum testi ve saat çizme testi kullanılarak kognitif durumları değerlendirilmiş ve kan örnekleri alınmıştır. Hastaların ameliyat sonrası kan örnekleri tekrar toplanmış ve deliryum semptomları DRS-R98-T kullanılarak izlenmiştir.Ameliyat öncesinde kognitif yetersizliği saptanan hastalarda daha yüksek oranda deliryum gelişmiştir. Deliryum gelişen hasta grubunda IGF-1 düzeyleri kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Ameliyat öncesi CRP ve TNF- ? düzeyleri arasında gruplar arası farklılık saptanmamıştır.Düşük IGF-1 düzeyleri deliryum gelişmesini öngörmede kullanılabilecek bir belirteç olabilir. Ancak, sitokinlerin ve deliryum tablosunun karmaşık doğası nedeniyle serum belirteçlerinin kognitif durumu gösteren psikometrik araçlar yerine kullanılması için henüz erken olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Delirium is a common and life-treathing neuropsychiatric syndrome. Diagnosing delirium can be chalanging, which increase mortality and mortality rates also health care costs.Biologic model of delirium is not definite yet but evidence supports cholinergic deficiency model. Delirium may be the result of processes and drugs, which transpassing compromised blood-brain barrier. We aimed to evaluate possible diagnostic utilization and the role of certain biomarkers as CRP, TNF-? and IGF-1 in delirium etiology.93 inpatients that planned to undergo cardiyovascular surgery were informed, 35 of them completed the study. Medical history and current cognitive status were evaluated pre-operatively. Participants were followed using DRS-R98-T for delirium symptoms and blood samples were collected post-operatively.Delirium was developed more in participants who had worse pre-operative cognitive status. Also, low pre-operative IGF-1 levels were detected in delirium group. Pre-operative CRP and TNF-? levels were not different between groups.Low IGF-1 levels can be used to predict delirium after surgery. However, complex nature of cytokines and delirium itself makes it difficult to utilize cytokines to predict delirium instead of psychometric tools.