İnguinal herni onarımı yapılan pediyatrik hastalarda, kaudal sakral blok ile ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of postoperative analgesic efficacy of caudal block and ultrasound guided transversus abdominis plane block in children undergoing inguinal hernia repair
  1. Tez No: 311628
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Transversus abdominis plan bloğu (TAP) majör abdominal cerrahi geçirecek erişkinlerde etkili bir postoperatif analjezi sağlar. Çocuklardaki etkinliği ise halen araştırılmaktadır ve bununla ilgili randomize kontrollü klinik çalışmaların sayısı oldukça azdır. Bizim bu çalışmadaki amacımız inguinal herni onarımı yapılan çocuklarda TAP bloğun postoperatif analjezik etkinliğini çocuklarda postoperatif rejyonal analjezide altın standart olarak kabul edilen kaudal analjezi ile karşılaştırmaktır.Sağlık Bakanlığı etik kurul onayı alarak, ebeveynlerine hasta aydınlatma ve onam belgesi imzalatılan, inguinal herni tamiri planlanan ASA I-II, 43 pediyatrik hastada randomize kontrollü klinik çalışma yaptık. Hastalar randomize olarak kaudal blok grubu (n=22) ve TAP blok grubu (n= 21) olarak iki gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu için tiyopental (5 mg/kg), fentanil (1 mcg/kg), %1-8 sevofluran kullanıldı. İdamede oksijen/azot protoksit karışımı, sevofluran, ihtiyaç durumunda fentanil 0,5 mcg/kg kullanıldı. Kaudal blok ve TAP blok uygulanacak tüm hastalara LMA yerleştirildikten sonra uygun pozisyon verilerek blok yapıldı. Her iki gruba da 0,5 ml/kg % 0,25' lik bupivakain enjekte edildi. Cerrahi işlem sonrası hastalar uyandırıldı ve ekstübe edildikten sonra ameliyat sonrası bakım ünitesine (ASBÜ) transfer edildiler. Operasyon sonrası hastalar ASBÜ'de 60 dakika, kliniğinde de 24 saat süreyle takip edildi. Hastalar postoperatif olarak ASBÜ acil ajitasyon skalası, objektif ağrı skalası, FLACC ağrı skalası, modifiye aldrete derlenme skalası, bulantı-kusma varlığı, total parasetamol ve morfin tüketimleri açısından değerlendirildi.Kaudal blok grubu ile TAP blok grubu arasında ağrı skorları, ajitasyon skorları, derlenme skorları, bulantı-kusma oranları, total parasetamol ve morfin tüketimleri arasında fark olmadığını saptadık.Biz özellikle çocuklarda yeni bir teknik olan ultrason eşliğinde yapılan TAP bloğun inguinal herni tamiri yapılan çocuk hastalarda multimodal analjezik tedavinin bir parçası olarak güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu ve bununla birlikte çocuklarda postoperatif rejyonal analjezide altın standart olarak kabul edilen kaudal bloğa iyi bir alternatif olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The transversus abdominis plane (TAP) block provides effective postoperative analgesia in adults undergoing majör abdominal surgery. Its efficacy in children is still being investigated and related the number of randomized controlled clinical trials was relatively low. Our aim in this study to compare postoperative analgesic efficacy of TAP block with the caudal analgesia which is admitted as a gold standard in regional analgesia, in children undergoing inguinal hernia repair.After obtaining approval by the Ministry of Health Ethics Committee and written informed parental consent, we studied 43 pediatric patients, ASA grade I-II, scheduled for inguinal hernia repair, in a randomized, controlled clinical trial. Patients were randomized, to undergo caudal block (n=22) and TAP block (n= 21). Anesthesia was induced with IV thiopental (5 mg/kg), fentanyl (1 mcg/kg) and %1-8 sevoflurane. Oxygen/nitrous oxide mixture, sevoflurane and in case of need 0,5 mcg/kg fentanyl was used in maintenance. Blocks was performed all patients, undergo caudal block and TAP block, after LMA insertion with appropriate position. 0,5 ml/kg of 0,25 % bupivacaine solution was injected in both groups. After completion of the surgical procedure, and emergence from anesthesia, patients were transferred to the post anesthesia care unit (PACU). After operation patients were observed for 60 minutes in PACU, also 24 hours in inpatient department. Patients were evaluated postoperatively with PACU agitation scale, objective pain scale, Flacc pain scale, modified aldrete recovery scale, the presence of nausea-vomiting, total paracetamol and morphine consumption.There was no difference between two gruops with pain scores, agitation scores, recovery scores, the presence of nausea-vomiting, total paracetamol and morphine consumption.We conclude that for children with inguinal hernia repair, the US guided TAP block which is a new tecnique, is safe and effective alternative with the part of a multimodal analgesic regimen to caudal block which has been considering the gold standart for postoperative regional analgesia in pediatrics.