Beyin cerrahisi'nde navigasyon
Use of neuronavigasyon at neurosurgery
  1. Tez No: 311629
  2. Yazar: SERHAT PUSAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖNÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Cerrahinin her alanında olduğu gibi nörosirürji operasyonlarında da cerrahınoperatif oryantasyonunun tam ve doğru olarak sağlanabilmesi, lezyon yerlesiminindoğru olarak tespit edilerek cerrahi sırasında çevre dokulara zarar vermeden sadecelezyonun tamamının çıkarılması temel hedeftir. Bu hedef kranial vakalarda olduğugibi spinal vakalarda da geçerlidir. Özellikle son on yıl içinde gelistirilen vegünümüzde dünyanın birçok merkezinde rutinde kullanılan nöronavigasyon sistemi,ameliyat sırasında kolaylıkla kullanılabilen ve görüntü esliğinde lokalizasyonu birebir sağlayan bir sistemdir.Bu çalısmada nöronavigasyon sisteminin tarihçesi, çalısma prensipleri,operatif uygulaması anlatılmıs ve kliniğimizde nöronavigasyon sisteminin kullanımalanları ve bu sistem kullanılarak opere edilen hastaların klinik sonuçlarıdeğerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
As in all branches of surgery, neurosurgical operations require full andcorrect orientation of the surgeon, in order to reduce the damage to surroundingstructures while excising the leosion. This requirement is valid in spinal proceduresas well as in cranial cases. The neuronavigation system, which was developed in thelast 10 years and is being used routinely in many centers around the world, is aneasy-use system, facilitating localization by the help of imaging.In this study we reviewed the history, principles, operative usages of theneuronavigation system and analyzed the operative results of our Department withthis system.