Domuzlarda oluşturulan kemik defektlerinde trombositten zengin fibrin ile trikalsiyum fosfatın yara iyileşmesi üzerine etkilerinin histolojik olarak değerlendirilmesi
Histologic comparison of the effects of platelet rich fibrin and tricalcium phosphate graft material on bone healing in experimentally constituted defects in pigs
- Tez No: 311630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda, oluşturulan kemik defektleri Trombositten Zengin Fibrin (TZF) ve Trikalsiyum Fosfat (TCP) greft materyalleri ile doldurulmuştur. Amacımız, bu materyallerin oluşturduğu çatı etrafında yeni kemik oluşumunu incelemektir.Araştırmamızda üç adet erkek domuz denek hayvanı olarak kullanılmıştır. Deneklerin her iki tibiasında da dört adet defekt oluşturulmuştur. Bu defektlerin içine sırası ile ilk kavite kontrol amaçlı boş bırakılmış, ikincisine TZF, üçüncüsüne Trikalsiyum Fosfat (TCP) ve son kaviteye de TZF ile TCP karıştırılarak uygulanmıştır. Bütün denekler çalışmanın 12. haftasında sakrifiye edilerek tibialar ampüte edilmiş ve kesme inceltme sistemi kullanılarak histolojik kesitler hazırlanmıştır.Histolojik incelemeyle elde edilen verilere göre en iyi iyileşmenin TZF ve TCP'ın karıştırılarak kullanıldığı grup olduğu tespit edilmiş, bunu takiben sırası ile TCP, TZF ve kontrol kaviteleri takip etmiştir.Sonuç olarak her iki maddenin de (TZF ve TCP) biyouyumlu, yeni kemik yapımını aktive eden ve kemik rekonstrüksiyonlarında kullanılabilecek yararlı greft materyalleri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study bone defects was filled with Platelet Rich Fibrin (PRF) and Tricalcium Phosphate (TCP) graft material. The aim was to induced new bone formation around those artificial scaffolds.In this research three male porcine were used as experimental subjects. Four artificial defects were created on both tibia bones of the subjects. First defect was left unfilled as a control, second was filled with PRF, third with Tricalcium Phosphate (TCP) graft material and finaly defect was filled from PRF mixed with TCP graft. All subjects were sacrificed on the 12th week of the experiment and tibia bones were amputated, subsequently histologic sections were prepared using the cutting and grinding technique.According to the data acquired via histologic examination, the best results were seen in the PRF mixed with TCP graft group, TCP graft group, PRF group and control group.In conclusion, this study has shown that both materials (PRF and TCP) are biocompatible, induce new bone formation and can be used for unimpeded bone healing reconstructions.