Lateral ve bazal temporal lobun sulkal varyasyonları: Cerrahi anatomi ve MRG sonuçlarının mezial temporal bölgeye yaklaşım için değerlendirilmesi
Sulcal variations of lateral and basal temporal lobe: Surgical anatomy and MRI results for approaches to mesiotemporal region
  1. Tez No: 335994
  2. Yazar: HÜSEYİN BİÇEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Temporal Lobun Lateral ve Bazal Sulkal yapılarının varyasyonlarının tespiti, MR ile korrelasyonu ve Mezial Temporal Bölgeye Cerrahi Yaklaşımlar için kullanılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Haziran 2010 ve Mayıs 2011 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Florida Üniversitesi Mikrocerrahi-Nöroanatomi Laboratuvarı'nda, Nisan 2010 'da T.C Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu, Morg Yüksek İhtisas Dairesi'nde ve Aralık 2010'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma 3 aşamada tamamlanmıştır. Çalışmanın 1. Aşamasında T.C Adalet Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu, Morg Yüksek İhtisas Dairesi'nde 30 adet(15 Sağ-15 Sol) Kadavra beyninde Temporal Lobun Lateral ve Bazal Sulkusları'nın devamlılık ,dallanma durumları ve birbirleriyle ilişkileri gözlemlenmiştir. Çalışmanın 2.aşamasında Florida Üniversitesi'nde boyundan kesilmiş Kadavra Başı'na 3 Tesla ince kesitli MR görüntüleme yapılmış ve Temporal Lob'daki önemli sulkal ve giral yapılar MR Navigasyon rehberliğinde diseke edilmiştir. Yine Florida Üniversitesi'nde 30 adet Kadavra beyni özel hazırlama teknikleri sonrasında ak madde diseksiyonu yapılarak bu sulkus ve giruslarin altında yer alan Beyin Bağlantı Yolları gösterilmiştir. Çalışmanın son aşamasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji?Nöroradyoloji Arşivinde kayıtlı 55 adet (n=55) Magnetik Rezonans Filminde Lateral ve Bazal Giral yapıların uzunluk, genişlik ve birbirlerine göre açıları ölçülmüş ve istatistiksel olarak incelenmiştir.Sonuç: Temporal Lob Cerrahisinde Sulkus ve Girusların Varyasyonlarının bilinmesi, Sulkal ve Giral yapıların MR ile korrele edilip anlaşılması Mezial Temporal Yapılara Yaklaşımlarda önem arz eder. Bu çalışma Temporal Lob Cerrahisinin daha güvenli , daha hassas ve daha doğru yapılmasına yardımcı olacak bilgiler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: We tried to investigate the Variations of Sulci of Lateral and Basal Temporal Lobe and correlation with MRI for approaches to Temporomesial Region.Material Method: This research was managed in three different locations. The first part of the study was performed in April 2010 at Turkish Forensic Medicine Autopsy Laboratory.30 (15 Right ,15 Left) Cadaver Brains' Lateral and Basal Temporal Lobe sulci were studied according to their continuity ,branching patterns and relationships with each other.In the second part of the study between June 2010 and May 2011 in United States of America at University of Florida Mcknight Brain İnstitute Micro-Neurosurgical Anatomy Laboratory, a cadaver head was injected with silicon and colored. 3 Tesla MR scans were performed before dissections. MR Navigated dissections of temporal lobe sulci were managed in order to get surgical views. 30 cadaveric brains were freezed and fiber dissected according to get subcortical surgical anatomy of white matter. At the last part of the study Temporal lobes gyral and sulcal morphpmetric measurements were collected from 55 MRI scans of Cerrahpasa Medical Faculty Neurosurgery-Neuroradiology Archive.Result: İt is very important to know the Variations and Anatomy of the Sulci of Temporal Lobe Surgery .This study was for the first time correlate the sulcal Anatomy with MR navigated cadaveric dissections and fiber dissections with MR scans of Temporal Lobe.