Uzun dönem hiperbarik oksijen uygulamalarının sıçan akciğer dokusundaki oksidan-antioksidan parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of long-term hyperbaric oxygenation on the oxidative and antioxidant parameters of rats? lung tissue
- Tez No: 311635
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETUzun dönem hiperbarik oksijen uygulamalarının sıçan akciğer dokusundaki oksidan?antioksidan parametreler üzerine etkilerinin incelenmesiHiperbarik oksijenin (HBO) yaygın kullanımına ve bilinen yararlarına rağmen, serbest oksijen radikali üretimini de artırarak vücut dokularında oksidatif strese de neden olabildiği bildirilmektedir. Önceki çalışmalarda, HBO kaynaklı oksidatif stresin, gerek uygulama basıncı gerekse süresi ile doğru orantılı olarak arttığı görülmüştür. Bununla birlikte, bu konuda yapılmış araştırmalar çoğu kez tek seanslık uygulamalar ile gerçekleştirilmiştir. Oysa klinikte HBO kullanımı genellikle daha uzun bir döneme yayılmış uygulamalara dayanmaktadır. Bu çalışmada 5 seanstan başlamak üzere, 40 seanslık ileri örneklere kadar, uzun dönem HBO uygulamasının sıçanların akciğer dokusunda oksidatif stres yönünden ne şekilde etkili olduğunun aydınlatılması amaçlandı. Oksidatif stres göstergeleri olarak lipid peroksidasyonu son ürünü malonildialdehit (MDA), protein karbonilasyonu düzeyi (PCO) ile bunun yanında antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri ölçüldü. Doku örnekleri her grup için son HBO uygulamasını takip eden 24. saatte alındı. Ölçülen parametrelerde ilk 15 seansa kadar olan gruplarda hiçbir değişikliğe rastlanmadı. Bunu aşan 20, 30 ve 40 seanslık HBO gruplarının ise hepsinde anlamlı MDA, PCO ve SOD artışı görüldü. Bu bulgular, özellikle uzun süreli HBO tedavisi gerektiren durumlarda tabloya bir oksidatif stresin egemen olmaya başladığını ve bu gibi vakalar için, bizim, profilaktik olarak antioksidan kullanmamızın yerinde olacağını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYInvestigation of the effects of long-term hyperbaric oxygenation on the oxidative and antioxidant parameters of rats? lung tissueDespite to its common clinical use and known benefits, hyperbaric oxygen (HBO) is also reported to enhance the production of reactive oxygen species and therefore can cause oxidative stres in several tissues. Previous studies had shown that HBO-induced oxidative stres is directly proportional to both its exposure pressure and duration. Nevertheless, these studies were usually performed with single-session HBO exposures. On the other hand, the clinical use of HBO commonly depends on a long-term exposure period. In this study, it was aimed to enlighten the oxidative effect of HBO in the lung tissue of rats which were exposed to HBO from 5 up to 40 sessions. Malonyldialdehyde (MDA), end product of lipid peroxidation, and carbonylated protein (PCO) levels were determined as measures of oxidative stres, along with the activities of the antioxidant enzymes superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase. Tissue speciments were obtained 24 hours after the last HBO session for each study group. For the first 15 sessions, none of the measured parameters represented any changes. But in the 20, 30 and 40-session groups MDA, PCO and SOD were found to be significantly increased. These findings indicate that HBO clearly causes oxidative stress in rats? lung tissue and that the use of antioxidants for profilaxy is reasonable, in particular for patients with longer exposure procedures.