Hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan yönetsel ve organizasyonel sorunların değerlendirilmesi: GATF Eğitim Hastanesinde Bir Uygulama
Evaluation of the Administrative and Organizational Problems Encountered in Nursing Practice: A practice in the Gulhane Military Medical Faculty Educational Hospital
  1. Tez No: 311634
  2. Yazar: NİLGÜN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CESİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma ile, GATF Eğitim Hastanesi'nde hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan yönetsel ve organizasyonel sorunları belirlemek ve değerlendirmek amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini, GATF Eğitim Hastanesi'nde klinik hizmetlerinde görev yapan toplam 572 hemşire oluşturmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında evrenin %53.5'ine (n=306) ulaşılmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; standart sapma, frekans analizi ve ortalama yöntemleri ile birlikte, faktör analizi kullanılmış, hemşirelerin kişisel özelliklerinin tespit edilen faktörler ile karşılaştırılması için t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) uygulanmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda ortaya çıkan farklılıkların hangi gruptan kaynaklandığını bulmak amacıyla, Bonferroni post-hoc testi yapılmıştır. Tüm istatistikler SPSS 15.0 programı ile yapılmış, istatistiksel anlamlılık için ?p? değeri 0.05 alınmıştır.Araştırma kapsamında, hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan yönetsel ve organizasyonel sorunlar; hemşirelerin yönetimi algılama biçim ve düzeyleri, yönetime ilişkin değerlendirmeler, hastane kaynaklarının yeterliliğini değerlendirme, mesleki gelişim olanaklarının varlığı, kurumsallaşmanın varlığı, algılanan örgütsel misyonun varlığı, görev alanlarının tanımlanması olarak 7 faktör altında incelenmiştir.Hemşireler tarafından değerlendirilen ve en yüksek düzeyde karşılaşılan yönetsel ve organizasyonel sorunlar; alınan ücretin yetersiz olması, sicil-rapor kriterlerinin çalışanlarla paylaşılmaması, görev yerleri belirlenirken bilgi, beceri ve eğitimin önemsenmemesi, yükselme kriterlerinde iyi çalışma ve yetenekli olmanın esas alınmaması, taciz, saldırı, hırsızlık gibi durumlara karşı güvenlik önlemlerinin yetersiz olması ve hemşire sayısının az olmasıdır.Hemşirelik hizmetlerinde karşılaşılan sorunların giderilmesine yönelik olarak, hemşirelerin katılımı ile, hizmette aksayan yönler ve karşılaşılan problemler hakkında belli periyotlarla paylaşım toplantılarının yapılması, toplantılar sonucunda hemşireler tarafından karar birliğine varılan sorunların çözümüne yönelik tedbirler alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to determine the administrative and organizational problems encountered in nursing practice in the GMMF education hospital.Study population is consisted of 572 nurses working in the clinical services of GMMF education hospital. In the study, 53.5 % (n=306) of the population was reached.For evaluating the obtained data the methods of factor analysis has been used as well as the methods of standard deviation, frequency analysis, and means. Also for comparing the personal properties of nurses with pre-determined factors t Test and One-way ANOVA variance analysis have been used. In order to find out from which group statistical differences were resulted, Benforroni for Posthoc comparison test were applied.