Afganistan Silahlı Kuvvetleri Kabil Askeri Hastanesinde yatarak tedavi gören hastaların memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the satisfaction level of the inpatients inAfghanistan Armed Forces Kabul Military Hospital
- Tez No: 311639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma ile , Afganistan Silahlı Kuvvetlerin Kabil Asker Hastanesinde yatan hastaların sunulan hizmetlerden memnuniyet durumlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma evrenini, Kabil Asker Hastanesinde 20 haziran - 20 Ağustos 2008 tarihleri arasında yatarak tedavi gören hastalar oluşturmaktadır. Söz konusu dönemde yatarak tedavi gördükten sonra ayrılan 300 hastaya memnuniyet anketi uygulanmıştır. Hastaların hastaneden sağlık hizmetleri alımı sürecinde memnuniyetlerini etkileyen sekiz faktöre ilişkin hususlara hastaların verdikleri yanıtlar irdelenmiş ve bu hususların tamamına ilişkin memnuniyet düzeylerinin çok düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Hastaların ifadelerinden, başta hekimler olmak üzere tüm personelin kendilerine karşı davranışlarından memnun olmadıkları, hasta hakları konusunda olumlu davranış görmedikleri, hastanenin çok gürültülü olduğu, kaldıkları odanın ve servisin temiz olmadığı, ısı ve havalandırma sistemlerinin yeterli olmadığı, tuvalet ve banyoların temiz olmadığı ve yemeklerinin lezzetsiz ve temiz olmadığı tespit edilmiştir. Hasta memnuniyetinin artırılabilmesi için, öncelikle hastane modern bir yönetime kavuşturulmalı, bu konuda eğitim almış kişiler bu görevlerde istihdam edilmelidir. Bu sayede, hastanede modern yönetim felsefesi uygulanarak, personelin iş yapma biçiminde, kılık ve kıyafetinde, hastalara karşı ve personelin kendi aralarındaki tutum ve davranışlarında amaçlara uygun davranılması, takım ruhunun oluşturulması ve fiziki imkanların geliştirilerek uygun bir ortamın hazırlanması sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the satisfaction level of the inpatients in Afghanistan Armed Forces Kabul Military Hospital. The population of the study consists the inpatients during 20 June-20 Augst 2008 in Kabul Military Hospital. The satisfaction questionnaires are applied to 300 inpatients after they left the hospital during the stated dates. The responses of the patients to the questions related to the eight factors that affected their satisfaction during the period of getting health service from the hospital are analyzed and it is understood that their satisfaction level related to all those subjects are very low. From the expressions of the patients, it is figured out thet they are not satisfactory with the behaviors of, firstly the doctors, and all the personnel towards them; they have never witnessed any positive behavior related with patient rights; the hospital has been always very noisy; the rooms and the clinics were not clean; the heating and the air conditioning system was not enough, the toilets and the bathrooms were dirty; and, the meals were not delicious and clean. In order to increase the patient satisfaction, firstly the hospital must be managed with modern managers and people who have got education in this field must be employed. Thus; through applying modern managment phillosophy, it will be accomplished to act in the parallel with the aim in the way the personnel work, in their look and clothing, in their opinions and behaviors towards each other and also towards the patients, and it will be managed to create the team spirit and prepare a suitable environment by improving the physical conditions.