Kraniyofasiyal yapılara ait üç boyutlu ölçümlerin iki boyutlu sefalometrik ölçümlerle karşılaştırılması
Comparison of the three and two dimensional cephalometric measurements of craniofacial structures
- Tez No: 311651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kraniyofasiyal Yapılara ait Üç Boyutlu Ölçümlerin İki Boyutlu Sefalometrik Ölçümlerle Karşılaştırılması,Bu çalışmada, Sınıf III malokluzyonlu bireylerde, üç boyutlu kraniyofasiyal ölçümlerin, konvansiyonel iki boyutlu sefalometrik ölçümlerle karşılaştırılması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında 44 hastanın (31 erkek, yaş ortalaması 21.6; 13 bayan, yaş ortalaması 20.4) tedavi başı lateral sefalometrik radyografileri ve aynı hastalara ait bilgisayarlı tomografi aksiyal kesit verileri kullanılmıştır. Kesit kalınlıkları 1 mm olan aksiyal görüntülerden, üç boyutlu görüntülerin elde edilmesi ve ölçümleri Mimics 12.01 görüntü işleme yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan üç boyutlu model üzerinde işaretlenen anatomik noktaların pozisyonları sagital, koronal ve aksiyal reformat kesitler yardımıyla kontrol edilmiştir. Lateral sefalogramların ölçümü ise konvansiyonel teknikle gerçekleştirilmiştir. Üç boyutlu görüntüler ve lateral sefalogramlar üzerinde ölçülen 14 açısal ve 18 doğrusal parametre, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Konvansiyonel sefalometri ile bilgisayar destekli üç boyutlu sefalometri açısal ölçüm değerleri birbiri ile uyum gösterirken; Nperp-A, Nperp-Pog, Overjet, Overbite, L1-NB, UL-E ve LL-E ölçümleri dışındaki doğrusal ölçümlerde konvansiyonel ve üç boyutlu sefalometri arasında anlamlı farklılık mevcuttur. Üç boyutlu veri tabanı ve norm değerler oluşturulana kadar, açısal ölçümler ve uyumlu doğrusal ölçümler için, konvansiyonel sefalometride kullanılan norm değerlerden faydalanılabilir.
Özet (Çeviri)
Comparison of the three and two dimensional cephalometric measurements of craniofacial structures,Aim of this study is to compare three dimensional craniofacial measurements with conventional two dimensional cephalometric measurements in individuals with Class III malocclusion. The evaluation was carried out on lateral cephalograms and axial computed tomography (CT) images of 44 subjects (31 men, mean age of 21.6 years; 13 women, mean age of 20.4years). The thickness of the axial images was 1 mm, and the 3D images were reconstructed and measured with Mimics 12.01 image processing software. Landmarks were first designated on the 3D surface model, and their positions were verified in multiple planar (sagittal, coronal, axial) reformat mode. Cephalometric measurements of lateral cephalograms were performed with conventional technique. Fourteen angular and eighteen linear measurements were calculated on 3D images and conventional cephalograms. Linear and angular measurements were compared using repeated measures analysis of variance. Conventional two dimensional cephalometry and computer aided three dimensional cephalometry are close in depicting angular relations of structures, but they differ in the accuracy of linear measurements, except Nperp-A, Nperp-Pog, Overjet, Overbite, L1-NB, UL-E and LL-E mesurements. The conventional cephalometry norms should be used with the three dimensional angular measurements and linear measurements that close to the conventional cephalometry, before constitution of 3D databases.