İskeletsel sınıf ııı maloklüzyonlu bireylerde ortodontik tedavinin dentofasiyal yapılar ve üst hava yolları üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of orthodontic threrapy on dentofacial structures and upper airway in subjects with skeletal class iii malocclusion
  1. Tez No: 308222
  2. Yazar: HİLAL KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yüz maskesi ile birlikte uygulanan hızlı maksiller ekspansiyon (RME) prosedürünün, kraniofasial yapılarda; intermolar genişlik, palatal alan ve nazal kavite hacmi artışı, nazal hava yolu direncinin azalması ve buna bağlı artmış burun solunumu gibi değişiklikler yarattığı bilinmektedir. Özellikle maksiller retrüzyon ile karakterize iskeletsel Sınıf III bireylerde, havayolu obstrüksiyon insidansının arttığı belirtilmektedir. Bu çalışmada, maksiller retrüzyonu bulunan hastalarda hızlı maksiller genişletme ve Petit tipi yüz maskesi tedavisinin üst hava yoluna etkisinin dijital lateral sefalometrik radyograflar aracılığıyla iki boyutlu, akustik rinometrik ölçümler ile volümetrik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya ortalama yaşları 9,9 ± 1,38 yıl olan büyüme ve gelişim döneminde, konkav profile sahip, iskeletsel ve dental Sınıf III maloklüzyonu bulunan toplam 22 birey dahil edilmiştir. Maksiller protraksiyonu sağlamak için hastalara Bonded RME apareyi üzerinden yüz maskesi uygulanmıştır. Bireylerden tedavi öncesinde (T0) ve maksiller protraksiyon sağlandıktan sonra (T1) lateral sefalometrik filmler ve akustik rinometrik kayıtlar alınmıştır. İstatistiksel değerlendirme için Bağımlı-t testi kullanılmıştır. Sefalometrik analizlerimiz sonucunda maksillada anterior yönde hareket, mandibulada aşağı geri rotasyon, vertikal boyutta artış, mandibular keserlerde dikleşme gözlenmiştir. Ayrıca üst hava yoluna ait sefalometrik bulgularda nazofaringeal ve orofaringeal bölgede önemli miktarda artış belirlenmiştir. Üst hava yolunun akustik rinometri ile üç boyutlu değerlendirmesi sonucunda sadece sol nazal kavitenin dekonjestan uygulaması sonrası hacimlerinde bir artış saptanmıştır. Akustik rinometri ile belirlenen nazal kavitenin minimal kesit alanlarında önemli miktarda artış olduğu görülmüştür. Nazofaringeal bölgenin sefalometrik bulguları ve akustik rinometri bulguları arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Orthopedic traction with face mask therapy creates changes in craniofacial structures as well as changes in dentofacial structures. Increases in intermolar width, palatal area, volume of the nasal cavity and nasal breathing as a result of reduction in nasal airway resistance have been reported. In addition, the incidence of airway obstruction is reported at the skeletal Class III patients characterized by maxillary retrognathism. The aim of this study was to evaluate the effects of changes in craniofacial structures and upper nasopharyngeal airway dimension in the maxillary retrusion patients treated with rapid maxillary expansion and the Petit-type facemask. For evaluating to nasopharyngeal airway volume, acoustic rhinometry was used. Subjects consisted of 22 patients with mean age 9,9± 1,38 years. These patients showed concave profile, skeletal and dental class III malocclusion and growth and development period. Treatment was carried out using a Petit-type face mask with a Bonded RPE appliance. Lateral cephalometric radiographs and acoustic rhinometric measurements were taken before treatment (T0) and after end of maxillary protraction (T1). Statistical evaluation was made with dependent t-test. Cephalometric evaluation revealed that maxilla moved forwards, mandible rotated counterclockwise, vertical height increased, mandibular incisors uprighted. Furthermore significant increase in nasopharyngeal and oropharyngeal areas were identified in the cephalometric findings. As a result of a three-dimensional evaluation of the upper airway with acoustic rhinometry, only left nasal cavity volume of post decongestant increased. Minimal cross-sectional areas of the nasal cavity determined by acoustic rhinometry has increased significantly. There was statistically no significant relationship between cephalometric findings in the nasopharyngeal region and acoustic rhinometry findings.