Ankara bölgesinde görev yapan özürlü çocuk sahibi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin karşılaştığı güçlükler
Challenges encountered by the Turkish Armed Forces (TAF)personel stationed in the ankara region who have child with disability
  1. Tez No: 311652
  2. Yazar: CENK YEĞİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özürlü çocukların ihtiyaçları ve bakımları diğer çocuklardan farklılık gösterir. Yapılan çalışmalar, özürlü çocuk sahibi ailelerin, çocuklarının durumu nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını göstermektedir.Özürlü çocuk sahibi TSK personelinin karşılaştığı güçlükleri tespit ederek çözüm önerilerini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada, Ankara bölgesinde görev yapan özürlü çocuk sahibi toplam 111 aileye ulaşılmıştır.Ailelerin ve çocukların sosyodemografik özellikleri, akraba evliliği, aile yapısı, ekonomik durumları ve sosyal yaşantıları hakkında bilgi toplanmış, aileler tarafından dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilmiştir.Ailelere araştırmacılar tarafından geliştirilen soru formu ile ailelerin işlevselliğini değerlendirilmekte kullanılan ?Aile Değerlendirme Ölçeği(ADÖ)? ve ?Güçler ve Güçlükler Anketi(GGA)?, uygulanmıştır. Bu ölçeklere etki edebilecek değişkenler incelenmiştir.Ailelerin %57,7'sinin baba mesleği astsubay, annelerin ise %73,9'u ev hanımıdır. Ailelerin %28,2'sinde akraba evliliği olduğu tespit edilmiştir. Çocukların %74,4'ü doğuştan özürlüdür.Bu araştırmada özür grubu, fiziksel ve mental olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. Buna göre çocukların %61,5'inin zihinsel özürlü olduğu tespit edilmiştir.Ailelerin ihtiyaçları ve sosyal yaşantıları incelendiğinde, çocukların eğitim gereksinimi %90,1 ile en fazla dile getirilen ihtiyaç olmuştur. Ailelerin çocuklarıyla birlikte yaptıkları en sık aktivite ?alışverişe çıkmak? iken, en az yapılan aktivite ise ?tiyatro ve sinemaya gitmek? olarak tespit edilmiştir.Eğitim konusu ayrıca incelenmiştir. Buna göre; çocukların %95,5'inin eğitim almasına rağmen bu eğitimlerin yetersiz olduğu ve eğitim desteğinin arttırılması gerektiği, benzer çalışmalarda olduğu gibi aileler tarafından sıkça dile getirilmiştir.ADÖ ve GGA puanları değerlendirildiğinde, ölçek puanları sağlıksız gruba kaydıkça çevredekilerin çocuklara hoşgörüsünün azaldığı ve ailelerin çocuklarına daha fazla sinirlendiği tespit edilmiştir.Aileler; oturdukları evlerin fiziki şartlarının yetersiz olması, asker hastanelerdeki yoğunluk ve gereksiz prosedürlerden kaynaklanan sorunları, maddi sıkıntılarını ve eğitim ihtiyaçlarını sıkça dile getirmişlerdir.Özürlü çocuklar ve ailelerinin birçok alanda sorunları olduğu görülmektedir. Yapılacak küçük düzenlemeler ile çocukların ve ailelerin yaşantıları daha kolay hale getirilebilir. Özürlü çocuklar ve aileleri için yapılabilecek çok şey vardır. Bu konuda ailelerin görüşleri mutlaka incelenmeli ve dikkate alınmalıdır. Sorunların giderilmeye çalışılması, başta yöneticiler olmak üzere, herkesin sorumluluğundadır.
Özet (Çeviri)
The needs and care of children with disabilities present differences than other children. According to the studies undertaken, it is found that parents with disabled children are experiencing difficulties because of this situation.To determine the difficulties encountered by the TAF with children with disabilities, this study was undertaken in order to propose solutions by reaching 111 families in military duty in the Ankara region.In this investigation, information was collected with regard to the socio-demographical characteristics of the families and children such as marriage with close relatives, family structure, family income and social activities and difficulties encountered by the parents and hence the proposed solutions were evaluated. The families were questioned by using a questionnaire form developed by researchers and also to evaluate the functionality of the families ?Family Assessment Device (FAD)? and ?Strength and Difficulties Questionnaire (SDQ)? were employed. The variables that are liable to influence the measures were also investigated.The fathers? occupation of the 57.7% of the families were ?commissioned sergeant? whereas 73.9% of the mothers were housewives. It was determined that 28.2% of the families were formed by marriage to close relatives. 74.4% of the children were disabled since birth.In this investigation, the disabilities were grouped and analyzed in two main categories, namely; physical and mental and 61.5% of the children were determined to have mental difficulties. When the needs and the social activities of the families were questioned 90.1% stated that the educational needs as their first priority. It was determined that while the most frequent activity the families did with their children was ? to go shopping? the least activity they did? was to go to the theater and the movies?.The educational problems were analyzed separately. Although 95.5% of the children were stated to receive an education, however similar to other studies, the parents mentioned frequently that it was insufficient and that the educational support needs to be increased. When the FAD and SDQ scores were evaluated and as the scores were found to fall in unhealthy group, it was found that the tolerance of the outsiders towards the children diminished and the anger of the parents towards the children increased.The families also frequently raised concerns about the physical conditions they lived in, the crowded conditions and the unnecessary procedures applied in military hospitals, their financial difficulties and educational needs.It is seen that the children with disabilities and the parents are experiencing difficulties in many fields. With little adjustments the lives of the parents and the children could be improved. There could be many items of help for disabled children and their parents. With this regard the views of the parents need to be examined and taken into consideration. It?s the main responsibility especially of the public servants and the public to alleviate the difficulties.