Aktinik keratozda tanıların klinik, histopatolojik ve dermatoskopik korelasyonu ve topikal tedavinin etkinliğinin immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
The correlation of clinical, histopathological and dermatoscopic diagnosis in actinic keratosis and topical treatment efficacy with immunohistochemical evaluation
- Tez No: 311660
- Danışmanlar: PROF. OSMAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Klinik olarak aktinik keratoz tanısı konulan 44 hastada klinik, dermatoskopik ve histopatolojik tanılar ve bu tanısal yaklaşımlar arasındaki uyumluluk araştırılmıştır.Aynı zamanda kök hücre ve (p63,ck15,ck19)ve porliferasyon belirteçlerini (ki67 ve bcl-2) kullanarak immünohistokimyasal inceleme ile topikal diklofenak jel tedavisinin aktinik keratozdaki etkinliğide araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
Total of 44 patients (66 lesions) clinically diagnosed to have actinic keratosis were enrolled in this study. Histopathological and dermatoscopic diagnosis of actinic keratosis and correlation of this diagnostic modalities was investigated. We also evaluated the efficacy of topical diclofenac sodium jel in actinic keratosis with immunohistochemical analysis using stem cell (p63, Ck-15, Ck-19) and proliferaton markers (Ki-67and Bcl-2).