Üriner sistem patolojilerinde BT ürografinin tanı değeri
Diagnostic value of CTurography in urinary tract pathologies
  1. Tez No: 311659
  2. Yazar: AYDIN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖRS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı çeşitli üriner sistem patolojilerinde BT ürografinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve vasküler basıya bağlı üreteropelvik bileşke darlığını ortaya koyabilmek amacıyla kullanılan bifazik yöntem tekniği ve sonuçlarının ortaya konulmasıdır.Çalışmaya makroskobik hematüri şikayeti bulunan, toplayıcı sistem dilatasyonu olan veya üriner sistemle ilgili konjenital anomalisi bulunan 32'si erkek, 3'ü kadın 35 olgu dahil edildi. 8 olgu sadece ekskretuvar fazla, üreteropelvik bileşke darlığı olan 15 olgu ekskretuvar faz ve bifazik yöntem ile, hematüri şikayeti bulunan 12 olgu ise kontrastsız faz, nefrogram fazı ve ekskretuvar fazı içeren trifazik BT ürografi protokolü ile değerlendirildi. Olgulara yapılan retrospektif görüntüleme yöntem sonuçları ile BT ürografi sonuçları karşılaştırılarak BT ürografinin ek bir bilgi sağlayıp sağlamadığı değerlendirildi. Hematüri şikayeti bulunan olgulara BT ürografi işlemi sonrası sistoskopi gerçekleştirildi ve BT ürografi ile sistoskopi bulguları karşılaştırıldı.Bifazik yöntem ile 1 olguda vasküler basıya bağlı üreteropelvik bileşke darlığı saptandı. Hematüri şikayeti bulunan 4 olguda transizyonel hücreli karsinom tespit edildi. BT ürografinin sırasıyla üst ve alt üriner sistem alanlarında patolojik olarak kanıtlanmış ürotelyal tümörler için sensitivitesi %100 ve %66.7, spesifisitesi %81.8 ve %100, pozitif prediktif değeri %60 ve %100, negatif prediktif değeri %100 ve %90 bulundu. Ayrıca BT ürografi, 10 olguda (%28.6) retrospektif görüntüleme yöntemlerine ek bilgi sağladı.Sonuç olarak BT ürografi, hematüri şikayeti bulunan olgularda üst ve alt üriner sistem alanlarının değerlendirilmesinde ve sebebi diğer görüntüleme yöntemleri ile açıklanamayan konjenital anomali ve hidronefroz olgularında etkili bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the effectiveness of CT urography in a variety of urinary tract pathologies and to depict the technique and results of the biphasic method which is used to detect the ureteropelvic junction obstruction due to vascular impression.A total of 35 patients (32 male, 3 female) with the complaint of macroscopic hematuria, collecting system dilatation or urinary system congenital anomaly were included in the study. 8 patients were evaluated with only excretory phase, 15 patients with ureteropelvic junction obstruction in excretory phase and biphasic method, and 12 patients with hematuria in triphasic CT urography protocol including unenhanced phase, nephrographic phase and excretory phase. By comparing the retrospective imaging methods and CT urography results, it was evaluated if CT urography yielded extra information. The cystoscopy was performed after CT urography examination in patients with hematuria and the results of CT urography and cyctoscopy was compared.With biphasic method, an ureteropelvic junction obstruction due to vascular impression was detected. Transitional cell carcinoma was identified in four patients with hematuria. For the upper and lower urinary tract urothelial tumors, CT urography yielded %100 and %66.7 sensitivity, %81.8 and %100 specificity, %60 and %100 positive predictive values, %100 and %90 negative predictive values, respectively. Also CT urography provided extra information to retrospective imaging methods in ten patients (%28.6).In conclusion, CT urography is an effective imaging study in the evaluation of upper and lower urinary tract in patients with hematuria and in congenital anomalies and hydronephrosis, which was unexplained by other imaging studies.