Mide kanserinde HLA-G, regulatuvar T hücreleri ve CD8+ T lenfositler
HLA-G, regulatory T cells and CD8+ T lymphocytes in gastric cancer
  1. Tez No: 311666
  2. Yazar: TOLGA TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÖKHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mide Kanserinde HLA-G, Regulatuvar T Hücreleri ve CD8+ T LenfositlerHLA-G öncelikle trofoblastlardan eksprese edilen klasik olmayan HLA sınıf I antijenidir. İmmün sistemde görevli çeşitli hücrelerle etkileşerek immünsüpresif etki göstermektedir. HLA-G eksprese eden tümörlerin daha agresif seyrettiği ve bu hastaların sağkalımlarının daha kısa olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada mide kanserli hastaların tümör dokusunda HLA-G ekspresyonu, Foxp3+ Treg ve CD8+ T lenfosit sayıları çalışıldı ve bunların diğer klinikopatolojik özelliklerle arasındaki ilişki araştırıldı.Çalışmaya opere olan 52 mide kanser hastası alındı. HLA-G, Foxp3+ Treg ve CD8+ T lenfosit varlığını göstermek için immünhistokimyasal yöntem kullanıldı. Bunların sağkalım üzerindeki etkisi ve klnikopatolojik bulgularla birlikteliği incelenmiştir.16 hastada (%31'nde) tümör dokusunda HLA-G ekspresyonu gözlendi ve HLA-G ekspresyonu ile histolojik grad, lenf nodu metastazı, klinik evre ve histolojik tip arasında istatiksel olarak anlamlı korelasyon vardı. HLA-G ekspresyonu olan mide kanserli hastaların tümör infiltre Treg hücre sayısı çok, CD8+ T lenfosit hücre sayısı azdı ve bu istatiksel olarak anlamlıydı. HLA-G ekspresyonu olan, Treg hücre sayısı çok ve CD8+ T lenfosit hücre sayısı az olan mide kanserli hastalarda sağkalım süreleri daha kısaydı. Çoklu analizler sonucunda HLA-G ekspresyonunun mide kanserinde bağımsız prognostik bir faktör olduğunu bulundu.Sonuç olarak mide kanserinde HLA-G ekspresyonu kısa sağkalım, tümör infiltre Treg fazlalığı ve CD8+ T Lenfosit az olmasıyla birliktedir. Mide kanser dokusunda HLA-G ekspresyonu prognostik bir faktör ya da bir tedavi hedefi olabilir.
Özet (Çeviri)
HLA-G, Regulatory T cells and CD8+ T lymphocytes in Gastric CancerHLA-G is a non-classical HLA I class antigen primarily expressed by trophoblasts. It interacts with a variety of cells responsible for the immune system and indicates immunosuppressive effects. HLA-G expressing tumors are more agressive and known that these patients had a shorter survival. In this study we investigated HLA-G expression, CD8+ T lymphocytes and Foxp3+ regulatuar T cell numbers in patients with gastric cancer and analyzed their relationship with clinicopathologic featuresFifty two patients with operated gastric cancer were included into the study. İmmunohistochemistry was used to examine HLA-G, Foxp3 Treg and CD8+ T lymphocytes expression.HLA-G expression was observed in 31% (16 of 52) of gastric carcinomas and was correlated with histologic grade, lymph node metastasis, clinical stage of disease and histologic type. HLA-G expression was significantly correlated with high numbers of T-regs and low CD8+ T lymphocytes. Patients with HLA-G expression, high Treg, low CD8+ T lymphocytes had a significantly shorter survival time. Multivariate analysis indicated that HLA-G positive expression was an independent prognostic factor of gastric cancer.As a result, HLA-G expression was associated with a shorter survival, high tumor infiltrating Treg and low CD8+ T lymphocytes in gastric cancer. Therefore, HLA-G expression may be evaluated as a poor prognostic factor or a good treatment target in gastric cancer.