Mycobacterium tuberculosis suşlarında majör ve minör anti-tüberküloz ilaç direncinin araştırılması
Investigation of major and minor anti-tuberculosis drug resistance in Mycobacterium tuberculosis strains
  1. Tez No: 311665
  2. Yazar: BAYHAN BEKTÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇER HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada İstanbul, İzmir ve Manisa illerinin değişik sağlık merkezlerinde soyutlanan çok ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) izolatlarında, yaygın ilaç direnç varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu şekilde klinisyenlere birinci-seçenek TB ilaçlarından olumlu yanıt alınamayan ÇİD-TB izolatları ile enfekte hastalarda ikinci-seçenek ilaçların seçimi konusunda veri sunulması, Marmara ve Ege Bölgelerinde yaygın ilaca dirençli TB (YİD-TB) insidansının belirlenmesine yönelik çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmiştir.Hastanemizde apse, plevra mayi, eklem içi sıvısı ve balgam örneklerinden soyutlanan Mycobacterium tuberculosis izolatları arasında ÇİD-TB oranı %9.8 (9/92) olarak saptanmıştır. Hastane izolatlarımızla birlikte çalışma kapsamına alınan toplam 81 izolatın 43 (%53.1)'ü İstanbul ilinde, 26 (%32.1)`sı İzmir ilinde, 12 (%14.8)'si Manisa ilinde yaşayan hastalardan soyutlanmıştır. İzolatların ikinci-seçenek ilaçlara duyarlılık durumları, tam otomatize florometrik BACTEC MGIT 960 cihazında modifiye Middlebrook 7H9 sıvı besiyeri kullanılarak saptanmıştır. Çalışma sonucunda YİD-TB tanımına uyan izolat bulunamamıştır. Direnç oranları amikasin ve kanamisin için %1.2, ofloksasin ve levofloksasin için %2.5, kapreomisin için %14.8, ethionamid için %37.0 olarak bulunmuş, linezolide direnç saptanmamıştır. Tez çalışmasında, YİD-TB'nin çalışmaya dahil edilen izolatlarda görülmediği, ÇİD-TB tedavisinde parenteral aminoglikozid grubundan amikasin veya kanamisinle birlikte, kinolonların ve yeterli klinik çalışmalar sonrası linezolidin güvenle kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate the presence of extensive drug resistant tuberculosis (XDR-TB) isolates among multi-drug resistant tuberculosis (MDR-TB) isolates obtained in various health care facilities from Istanbul, Izmir and Manisa. Furthermore, we wish to provide acceptable data for second-line anti-TB drugs which will be chosen in treatment failure with first-line drugs, and contribute to studies that determine the XDR-TB incidence in Marmara and Aegean regions. In this study, the rate of multi-drug resistance was detected as 9.8% (9/92) among Mycobacterium tuberculosis isolates obtained from abscess, pleural fluid, intra-articular fluid and sputum in our institution. Isolation rates of the total 81 MDR-TB isolates were 43 (53.1%), 26 (32.1%), 12 (14.8%) for Istanbul, Izmir and Manisa, respectively. The isolates were studied for second-line anti-TB drugs by using modified Middlebrook 7H9 broth in fluorometric BACTEC MGIT 960 system. We could not find any isolate consistent with XDR-TB definition in this study. The resistance rates of amikacin and kanamycin were 1.2%, ofloxacin and levofloxacin were 2.5%, capreomycin was 14.8%, ethionamide was 37.0%. Whereas linezolid resistance was not detected. In conclusion, extensive drug resistance was not encountered in any isolate, obtained from Marmara and Aegean Regions, included in the study. Fluoroquinolones, parenteral aminoglycosides amicasin and kanamycin, and linezolid after adequate further studies, are reliable anti-TB agents with low resistance rates in MDR-TB treatment.