HLA(human leukocyte antıgen) class I ve class II gen polimorfizmleri ile H.pylorinin gastrit hastalarında ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between hla (humanleukocyte antigen) class I and class II gene polymorphismand H.pylori in gastritis patients
- Tez No: 845127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES ÇOLAKOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Helikobakter Pylori (H.Pylori), floranın doğal bir ajanıdır ve binlerce yıldır insan kommensalleri ile birlikte yaşamıştır. H.Pylori'nin ayrıca gastrit, mide ülseri ve kanserin önemli bir nedeni olduğu bildirilmektedir. CagA onkoprotein üreten H.Pylori alt grupları gastritin şiddetini artırmakla suçlanan mide kanseri için başlatıcı bir ajandır. Konakçı yanıtları arasındaki farklılıklar, H.Pylori CagA içeren enfeksiyon türüne verilen bireysel ve popülasyona dayalı farklı yanıtları anlamak için önemlidir. Konakçı tepkisine, HLA Class I ve HLA Class II tarafından kodlanan antijen sunan proteinler aracılık etmektedir. HLA molekülleri, birincil işlevi tanıma ve yanıt için T lenfositlerine endojen ve eksojen antijenler sunmak olan hücre yüzeyi glikoproteinleridir. Antijeni T lenfositlerine sunan HLA sınıf I molekülleri, hücre içi patojenlere karşı bağışıklık savunmasında önemli bir rol oynarken, HLA sınıf II molekülleri ağırlıklı olarak hücre dışı patojenlerden peptitlerin gösterilmesinde rol oynar. Farklı aleller tarafından kodlanan HLA molekülleri, farklı peptit bağlayıcı repertuarlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı HLA molekülleri ile H.Pylori pozitif gastrit hastaları arasındaki ilişkinin aydınlatılması ve yatkınlık gösteren bölgelerin tespit edilmesi ile erken tanı ve tedavi de klinik olarak önemli bir yol haritası oluşturmaktır. Periferik kan numunelerinden izole edilen DNA örnekleri kullanıldı. DNA örneklerine SSO tekniği ile yüksek çözünürlükte HLA tiplemesi yapıldı. Serum örneklerin de CagA seviyeleri ELISA yöntemi ile belirlendi. Yapılan çalışma sonucunda, gastrit hastalarında HLA-A, HLA-B ve HLA-C polimorfizmlerinin anti-CagA IgA üretimi üzerinde etkisi olmamıştır. H. Pylori'nin CagA'ya karşı anti-CagA IgA savunma mekanizmasının üretimi, gastrit hastalarında DQA1 ve DQB1 polimorfizmlerinden kaynaklanan farklı DQ proteinlerinin kalıtsal özelliklerinden dolayı farklılık gösterebilir. Bu kesitsel çalışmada HLA-DR*11:04 pozitif gastrit vakalarında serumda anlamlı derecede daha az anti-CagA IgA mevcuttu. HLA-DR*03:01 genotipini taşıyan olgularda daha fazla serum anti-CagA IgA saptandı.
Özet (Çeviri)
Helicobacter Pylori is a natural agent of the flora and has coexisted with human commensals for thousands of years. H. Pylori is also reported to be an important cause of gastritis, stomach ulcers and cancer. H.Pylori subsets producing CagA oncoprotein was an initiating agent for gastric cancer, which has been accused of increasing the severity of gastritis. Differences in host responses are important for understanding the different individual and population-based responses to the type of infection containing H.pylori CagA. The host response is mediated by antigen-presenting proteins encoded by HLA Class I and HLA Class II. HLA molecules are cell surface glycoproteins whose primary function is to present endogenous and exogenous antigens to T lymphocytes for recognition and response. HLA class I molecules presenting the antigen to T lymphocytes play an important role in immune defense against intracellular pathogens, while HLA class II molecules are predominantly involved in displaying peptides from extracellular pathogens. HLA molecules encoded by different alleles have different peptide-binding repertoires. The aim of this study is to elucidate the relationship between HLA molecules and H.Pylori positive gastritis patients, and to identify the predisposed areas and to create a clinically important roadmap in early diagnosis and treatment. DNA samples isolated from peripheral blood samples were used. High resolution HLA typing was performed on DNA samples using SSO technique. CagA levels of serum samples were also determined by ELISA method. As a result of the study, HLA-A, HLA-B and HLA-C polymorphisms had no effect on anti-CagA IgA production in gastritis patients. The production of H. Pylori's anti-CagA IgA defense mechanism against CagA may differ in gastritis patients due to the inherited properties of different DQ proteins resulting from DQA1 and DQB1 polymorphisms. In this cross-sectional study, HLA-DR*11:04 positive gastritis cases had significantly less anti-CagA IgA in serum. More serum anti-CagA IgA was detected in cases carrying the HLA-DR*03:01 genotype.