Üriner sistem taş hastalığında serum ve idrar fetuin-A düzeylerinin saptanması ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
The determination of serum and urine fetuin-A in patients with urinary stone disease compared with healthy individuals
  1. Tez No: 311669
  2. Yazar: AJET XHAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DAYANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Üriner sistem taş hastalığının (ÜSTH) kesin patojenezinin tam olarak bilinmemesine rağmen kristal oluşumunun taş hastalığında rol oynadığına inanılmaktadır. İdrarda bulunan bazı moleküllerin bu kristallerin oluşumunu inhibe ettiği bilinmektedir. Son yıllarda, aşırı doygun idrarda kristal oluşumunun önlenmesinde rol oynadığı düşünülen bir molekül olan fetuin-A tanımlanmıştır. Fetuin-A karaciğerde üretilen bir akut faz glikoproteinidir ve hidroksiapatit birleşiminin en güçlü inhibitörlerden birisidir. Fetuin-A konsantrasyonu düşük saptanan insanlarda, normal fetuin-A konsantrasyonu saptananlara göre kalsiyum fosfat presipitasyon inhibisyonunun belirgin olarak bozulduğu ifade edilmiştir. ÜSTH ile onun patojenezinde önemli gibi gözüken fetuin-A arasındaki ilişkiyi inceleyen çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasının amacı, ÜSTH'nda serum ve idrar fetuin-A düzeylerinin saptanması ve sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2008 - Aralık 2010 yılları arasında GATA üroloji polikliniğine başvuran ve ÜSTH tanısı almış toplam 65 hasta ve 20 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Her iki gruba da taş hastalığı için belirlenen kılavuzlara uygun olarak metabolik değerlendirme yapıldı. Ayrıca, tüm çalışma popülasyonundaki bireylerin fetuin-A düzeylerini saptamak amacıyla, serum ve idrar örnekleri değerlendirildi.BULGULAR: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından bir farklılık yoktu. ÜSTH grubunda ortalama serum ve idrar fetuin-A düzeylerinin sırasıyla 0,25 ±0,14 gr/L ve 7,49±9,50 mg/gün olduğu saptandı. Kontrol gubunda ise ortalama serum ve idrar fetuin-A ve düzeyleri sırasıyla 0,70±0,12 gr/L ve 5,77±4,03 mg/gün olarak bulundu. ÜSTH grubunda saptanan ortalama serum fetuin-A düzeyinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük olduğu saptanırken, ortalama idrar fetuin-A düzeyleri açısından her iki grup arasında bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Although the precise pathogenesis of urinary stone formation is unknown, most believe it is related to crystal formation, especially in the early stages. Some molecules are known to inhibit the formation of these crystals in urine. In recent years, a molecule named fetuin-A is defined to play a role in the prevention of crystal formation in over-saturated urine. Fetuin-A is an acute phase glycoprotein produced in the liver and is known as one of the most potent inhibitors in combination of hydroxyapatite. Patients with low fetuin-A concentrations have significantly problems in inhibition of calcium phosphate precipitation. There are very few studies available investigating the association between fetuin-A with urinary stone disease and its pathogenesis. The aim of this study was to detect the serum and urine fetuin-A levels in urinary stone disease and compare them with healthy individuals.MATERİAL AND METHODS: Between May 2008 and December 2010, 65 patients with urinary stone disease and 20 healthy individuals were evaluated in this study. Both groups had a metabolic evaluation for urinary stone disease according to urolithiasis guidelines. In addition, in both groups serum and urine fetuin-A samples were evaluated.RESULTS: Each of the two groups did not differ in age and sex. The mean serum and urine levels of fetuin-A in urinary stone disease group was respectively, 0.25 ± 0.14 g/L and 7.49 ± 9.50 mg/day. The mean serum and urine fetuin-A levels in control group was 0.70 ± 0.12 g/L and 5.77 ± 4.03 mg/day respectively. İn urinary stone disease group, mean serum fetuin-A levels were found to be statistically significantly lower, while in the control group there is no statistically significant difference between urine fetuin-A levels.CONCLUSİON: Serum fetuin-A levels in patients with urinary stone disease is lower than in healthy individuals, but there is no significant difference between two groups according to urine fetuin-A levels. Therefore, in patients with urinary stone disease serum fetuin-A may play a more important role than urine fetuin-A levels in the formation of stone disease.