Üreteral jet akımların üreter taşlarında spontan pasajı değerlendirme açısından prediktivitesi
Spontaneous passage ureteric stones predictive of evaluation ureteral jet FLOW
  1. Tez No: 448802
  2. Yazar: KAAN ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda üriner sistem taş hastalğının medikal tedavisinde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Medikal ekspulsif tedavi farklı mekanizmalarla üreter üzerinde etki gösteren, çeşitli ilaçların kullanılmasını içeren yeni geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Son zamanlarda Doppler ultrasonografinin de kullanıma girmesiyle, üreteral jet akımlar gözlenmiş olup, peristaltik aktivite ve taş hastalığında tanısal değeri ortaya konulmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı hastaların tedavi öncesi ve sonrası taş pasajı olan ve olmayan üreterlerinin üreteral jet akım hızlarının ölçümleri yapılarak üreteral jet akımın spontan taş pasajını öngörmedeki etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Mart 2014 ile Eylül 2015 tarihleri arasında akut renal kolik ile üroloji polikliniğine başvuran 18 yaş üstü ve kontrastsız bilgisayarlı tomografide soliter 10 milimetreden küçük üreter taşı olan hastalar prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan her hastanın demografik verileri, boy, kilo, vücut kitle indeksi sorgulanmış, lökosit, serum c reaktif protein (CRP), kreatinin, idrar tahlilleri ve elektrolit değerlerine bakılmıştır. Taşların vertikal uzunluğu, horizontal uzunluğu, hounsfield ünite ve taş alanı ölçümleri yapılmıştır. Hastalara tedavi olarak tamsulosin 0,4 mg/gün ve diklofenak sodyum 150 mg/gün tedavisi verilmiştir. Hastalara tedaviye başlamadan önce ve tedavinin 15.-20. günleri arasında Doppler ultrasonografi ölçümleri yapılmıştır. Doppler ultrasonografi incelemesinde ortalama üreteral jet akım hızı ve jet akım hızındaki frekans değeri değerlendirilmiştir. Bulgular: Prospektif olarak 50 hasta değerlendirildi. Hastaların 33'üne tedavilerinin 15. ve 20. günleri arasında kontrol Doppler ultrasonografi yapıldı. Hastaların ortalama yaşı 39,7±13,1 yıl olup %80'i erkekdi. Hastaların 27'si (%54) takiplerinde taşı düşürdü. Taşsız tarafta kontrol ortalama jet akım ve frekans değerlerinde artış saptandı ancak bu istatiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The medical treatment of urinary stone disease has made great progress in recent years. Medical expulsive treatment is a newly developed treatment method which includes the use of various drugs which acting on ureter by different mechanisms. Lately, with the use of doppler ultrasonography ureteral jet streams are observed. Ureteral jet streams has begun to reveal the diagnostic value in peristaltic activity and stone disease. The aim of this study was to investigate the effect of alpha-blocker therapy on producing ureteral jet streams in ureteral stone disease. Method: Between March 2014 and September 2015, patients admitted with acute renal colic to the urology clinic were evaluated prospectively who are over 18 years old and have solitary stone less than 10 milimetres in unenhanced computed tomography. Each patient in this study has been questioned on demographic characteristics, height, weight, body mass index and was examined leukocyte, CRP, creatinine, urine and electrolyte values. Hounsfield unit, stone area, vertical and horizontal length of stone were measured. Patients are given tamsulosin 0.4 mg / day and diclofenac sodium 150 mg / day. Doppler ultrasound measurements performed before starting the treatment and between 15-20th days of the treatment. By doppler ultrasound examination, average flow rate of ureteral jets and frequency of the jet flow rate are evaluated. Results: Prospectively 50 patients were evaluated. On 33 patients, control doppler ultrasonography performed between 15-20th days. The mean age of the patients was 39.7 ± 13.1 years. Patients were %80 male. 27 patients (% 54) has expelled ureteral stone. In patients without stone, increased control values of average jet flow and frequency has been measured but this is not statistically significant.