Sigaranın genç erişkin erkeklerde ses üzerine etkisi
The effect of smoking on young adult male voice
  1. Tez No: 311676
  2. Yazar: DOĞAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CINCIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sigara kullanımı dünya genelinde en yaygın zararlı alışkanlıklardan biridir ve özellikle genç erişkin erkek nüfusunda oldukça yaygındır. Bu çalışmada sigara kullanımının genç erişkin erkeklerde ses üzerine etkisinin çok boyutlu ses değerlendirme yöntemleri kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır.Sigara içen (n:58) ve içmeyen (n:51) yaşları 20-34 arası değişen genç erişkin erkeklerden oluşan 109 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda ses handikap indeksi anketi uygulanıp, maksimum fonasyon zamanı ölçülmüş, algısal, akustik analiz ve videostroboskopik değerlendirme yapılmıştır.Sigara içenlerde ses handikap indeksi fiziksel, fonksiyonel bölümleri ve toplam skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur. Maksimum fonasyon zamanı sigara içenlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Videostroboskopik değerlendirme sonucunda sigara içenlerde vokal kordda eritem sıklığı istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Buna ek olarak, sigara içenlerde fonasyon sırasında vokal kord hareketlerinde istatistiksel olarak anlamlı daha fazla simetri, amplitüd ve periyodisite anormalliği gözlenmiştir. Sigara içen ve içmeyen gruplar arasında ses örneklerinin algısal ve akustik analiz parametreleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır.Bu çalışmanın sonucunda, sigara kullanımının genç erişkin erkeklerin sesleri üzerine zararlı etkilere yol açtığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Smoking is one of the most common harmful habits in the world and especially common in young adult male population. The purpose of this study was to evaluate the effect of smoking on the young adults male voice using multidimensional voice assesment methods.The study included 109 young adult males, 51 nonsmokers and 58 smokers between the ages of 20 and 34 years. The voice evaluation protocol consisted of voice handicap index, maximum phonation time, perceptual, acoustic and videostroboscopic analysis.A statistically significant increase for physical, physiological and total scores of voice handicap index was found in smokers group. Maximum phonation time showed significantly lower values among smokers. Videostroboscopic analysis results showed significant relationships between smoking and the increased presence of vocal fold erythema. In addition, significantly abnormal symmetry, amplitude and periodicity of vocal fold movements was observed in smoker group during phonation. There were no significant changes in perceptual analysis of voice samples between smokers and nonsmokers. There were no significant changes in any of the acoustic parameters between smokers and nonsmokers.The results of this study suggest that smoking has detrimental effects on voice of the young adults male.