18-25 yaş arası genç bireylerdeki melanositik nevüslerin klinik ve dermatoskopik özelliklerinin incelenmesi
The clinical and dermatoscopic characteristics of melanocytic nevi in Turkish young people with 18-25 years old
- Tez No: 311677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Melanositik nevüsler deride sık görülen pigmente lezyonlardır. Çeşitli alt grupları vardır. Nevüslerin oluşumunu, vücutta dağılımını etkileyen veya malign dönüşüm geçirmesine sebep olan çok sayıda etyolojik faktör vardır. Melanoma; derinin malin bir tümörüdür. Varolan nevüslerde gelişen malin transformasyon melanoma etyolojisinde sık görülen bir etyolojik faktördür. Bu çalışmanın amacı, 18- 25 yaş grubundaki genç Türk bireylerde melanositik nevüslerin klinik ve dermatoskopik özelliklerinin belirlenmesidir.GATF öğrencileri, GATA SAMYO öğrencileri, GATA HYO ve GATA Deri ve Zührevi Hastalıklar AD. Polikliniğine başvuran kişilerden oluşan toplam 668 genç birey bu çalışmaya dahil edildi. Olgulara yaş, cinsiyet, güneşten koruyucu kullanımı, güneş yanığı öyküsünü sorgulayan bir anket uygulandı. Her katılımcı tarafından yaş, cinsiyet, güneşten koruyucu kullanımı, güneş yanığı geçirme öyküsünü sorgulayan anket soruları cevaplandı. Klinik değerlendirmede melanositik lezyonlar tespit edildi. Deri fototipleri kaydedildi. Dermatoskopik iki basamaklı algoritma ile non-melanositik lezyonlar dışlandı. Üç mm ve daha büyük melanositik nevüsler dermatoskopik olarak incelendi. Dermatoskopik iki basamak algoritması ile melanositik nevüslere patern analizi yapıldı. Nevüsler ABCD total dermatoskopi skoru (TDS), 7-nokta kontrol listesi, Menzies algoritması, 3-nokta kontrol listesi ve CASH algoritması ile skorlandı.Bu çalışmada 668 olgu (268 kadın, 400 erkek) muayene edildi. En çok görülen fototip her iki cinste de fototip III'dü (erkeklerin %91,6'sı, kadınların %85,25'i). 170'i kadın ve 71'i erkek olmak üzere toplam 241 olgunun (%36) güneşten koruyucu ürün kullanım öyküsü olduğu saptandı. Güneşten koruyucu ürün kullanan kadınların çalışmaya katılan tüm kadınlara oranı %63,4'dü. Güneşten koruyucu ürün kullanan erkeklerin tüm erkeklere oranı %17,75'di. Olgulardan 19 kadın (%7) ve 5 erkek (%1,25) olgu daha önce ben muayenesi yaptırdığını belirtti. 668 hastada toplam 3663 adet melanositik nevüs saptandı. Ortalama nevüs sayısı 5,4 ± 5,24 idi. Toplam 453 nevüs 3 mm üzerinde olarak tespit edildi ve dermatoskopik olarak incelendi. Dermatoskopi uygulanan nevüslerde en sık lokalizasyon baş ve boyun bölgesi (n=144; %31,8), ardından gövde önyüz (n=128;%28,3), sırt (n=122; %26,9) ve ekstremiteler (n=45; %9,9) olarak sıralandı. En sık görülen dermatoskopik global yapı globüler patern (n=135, %29,8), ardından retiküler patern (n=88, %19,4) ve kaldırımtaşı paterniydi (n=64;%14,1).ABCD TDS skoru 19 nevüste 4,75 ve üstü saptandı. 7-nokta kontrol listesi algoritma skoru 21 olguda malinite ile uyumlu (?3) olarak saptandı. İncelenen 97 nevüste Menzies skorlaması malin değerde saptandı. 3-nokta kontrol listesi algoritması açısından 42 nevüs malin değerde idi. CASH skoruna göre 4 nevüs malin değerde idi.Dermatoskopik olarak incelenen nevüslerde algoritmaların birbirleri ile korelasyonu belirlendi. 7-nokta ve CASH Skoru arasındaki korelasyon istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,052 r=0,091). Bu iki algoritma karşılaştırması dışındaki ikili korelasyonlar istatiksel olarak anlamlı idi.Çalışmamız genç erişkin yaş grubunda geniş bir hasta serisinde hem klinik hem dermatoskopik olarak inceleme yapılması nedeni ile bir ilktir. Bu çalışma; melanositik nevüsler ile dermatoskopik patternler ve diğer faktörler arasındaki ilişkiyi aydınlatmaya çalışan diğer çalışmalar için topluma dayalı bir kohortta temel oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
Melanocytic nevi are common pigmented lesions on the skin with various subgroups. There are many etiological factors that affect the formation and distrubution on body and causing malign transformation of nevi. Melanoma is a malign tumor of the skin. Malign transformation in an existing nevus is one of the most seen etiological factor for melanoma. The aim of this study is to determine the clinical and dermatoscopic characteristics of melanocytic nevi in Turkish young people with 18-25 years old.A total of 668 young people from students of Gülhane Military Medical Academy and from patients of outpatient clinic of Department of Dermatology were included in this study. A questionnaire with topics including age, sex, sunblock use, and sunburn history was filled out by each participant. Skin phototypes were recorded in clinical examination. Melanocytic nevi were determined by clinical examination and dermatoscopically. In dermatoscopic examination non-melanocytic lesions were excluded by two step algorithm. Nevi with 3 mm or greater size were examined dermatoscopically. Patterns of nevi were analysed. Nevi were scored by using ABCD total dermoscopic score (TDS), 7 point checklist, Menzies algorithm, 3 point checklist, and CASH algorithm.Totally 668 young people were examined in this study (268 women and 400 men). Most common phototypes of cases in both sexes were phototype III (87,6%). 241 of cases (%36) stated they used sunscreen. Women using sunscreen were %63,4 of all women in study. The ratio of men using sunscreen products was 17,75%of all men. Nineteen women(%7) and 5 men(%1,25) among cases had former nevus examination. In 668 cases, a total of 3663 melanocytic nevi were determined. Mean number of nevi among cases were 5,4 ± 5,24. A total of 453 nevi, which were equal or greater than 3mm were examined dermatoscopically. The most common localization of these nevi was the head and neck region (n=144;31,8%), followed by anterior trunk (n=128; 28.3%), back (n=122; 26.9%) and extremities (n=45;9.9%). The most common dermatoscopic global feature were globular pattern (n=135; 29.8%), followed by reticular pattern (n=88;19.4%), and cobblestone pattern (n=64; 14,1%).ABCD TDS score were found to be equal or higher than 4,75 in 19 nevi. 7- point checklist scores were determined in malign values in 21 nevi. Menzies algorithm scores were determined in malign values in 97 nevi. 42 nevi were found in malign values according to 3-point check list algorithm. 4 nevi were in malign values according to total CASH score.The correlations of 5 dermatoscopic algorithm scores were compared. The correlation between 7-point checklist and total CASH score was not statistically significant (p=0,052 r=0,091). The correlations of algorithms except this one were statistically significant.This is the first study about the characteristics of melanocytic nevi at this age group. This study may be a base for future studies that will elucidate the relationship between nevi and dermatoscopic patterns and the other factors in a population-based cohort.