Serebral palsili hastaların proksimal femoral osteotomilerinde yeni bir tespit: Kilitli plak uygulamalarımız
A novel fixation for proximal femoral osteotomies of cerebral palsied patients: Locking plate fixation
  1. Tez No: 311675
  2. Yazar: HALİS ATIL ATİLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Serebral Palsili Hastaların Proksimal Femoral Osteotomilerinde Yeni Bir Tespit: Kilitli Plak Uygulamalarımız,SP'li hastalarda kalça deformiteleri, yaşam kalitesini azaltan tedavi edilmediğinde subluksasyon ve sonunda ağrı ve dejenerasyonun eşlik ettiği dislokasyona ilerleyen ciddi bir engellilik nedenidir. Görülme sıklığı nörolojik tutulumun ciddiyeti oranında artarken, hastaların kemik doku kaliteleri ve beslenme seviyeleri de nörolojik tutulumun ciddiyeti oranında azalır.SP'li hastaların kalça deformite tedavilerinde etkinliği kanıtlanmış olan proksimal femoral osteotomilerin, tespitinde karşılaşılan sorunların ve komplikasyonların büyük bölümünün, bu hastaların osteopenik kemik yapıları ve kaşektik durumlarından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle birçok çalışmada sık kullanılan implantlara alternatif tespit yöntemlerinin arandığı görülmektedir.Biz de mevcut tespit materyallerine alternatif olabileceğini düşündüğümüz kilitli plaklarla, proksimal femoral osteotomi tespitlerini gerçekleştirdiğimiz SP'li hastaların, sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini, klinik ve radyolojik parametrelerini değerlendirerek, kilitli plakların önceden kullanılan implantlarla karşılaştırmalı biyomekanik analizlerini yaptık.12 hastanın 17 kalçasında ortalama 13.2 aylık takip sonucu hastaların radyolojik ve klinik parametrelerinde ve ameliyat içi komplikasyonlar, tespit yetersizliği, implant yetmezliği, alçı gereksiniminde azalma gibi implant bağımlı parametrelerinde iyileşme kaydedildi. Osteotomi ameliyatları sonrası anlamlı şekilde yaşam kalitesinde artma görüldü. Kilitli pediatrik kalça plağı ve kamalı plağın karşılaştırmalı sonlu elemanlar analizinde de kilitli plaklar biyomekanik olarak üstün değerlere sahipti. Sonuç olarak, SP'li hastaların proksimal femoral osteotomilerinde bu bölge için özel olarak üretilmiş, kilitli plakların cerrahiyi kolaylaştırıp, ameliyat süresini kısaltan, etkin ve güvenilir implantlar olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
A Novel fixation for proximal femoral osteotomies of cerebral palsied patients: Locking Plate Fixation.Hip deformities in the cerebral palsy population is a serious disability cause which worsens the quality of life and can progress to hip subluxation to dislocation that invites serious pain and degeneration if left untreated. While the incidence of the deformity increases directly proportional with the severity of neurologic involvement , the nutrition status and the bone quality of patients decreases inversely.The problems and complications, with the fixation of proximal femoral osteotomies which are proven to be efficient in the treatment of spastic hip deformities, are all related with this osteopenia and malnutrition status of these patients. So there can be seen many studies concerning with alternative fixation methods.In this study we evaluated the health related quality of life, clinic and radiologic parameters of the patients whom had an proximal femoral osteotomy with the locking plates which we think an alternative of existing fixation methods. And we compared the biomechanical stress analysis of locking plates and previos ones.With the average follow up period of 13.2 mounths, the advancement in the clinic and radiologic parameters and implant related conditions, which are consist of intraoperative complications, fixation and implant failure and also requirement of spica cast was noted. The health quality of life, after osteotomy operations had significantly increased. Locking plates had had superior values in the comparative finite element analysis of locking pediatric hip plate with the blade plate.As a conclusion, we think that in the proximal femoral osteotomies of cerebral palsied children, the locking plates which designed particularly for this anatomical site are safe and effective devices. And also they facilitates the surgery and reduce the operation time.