Brucella sakroileitli hastaların tedavi takibinde kullanılan yöntemlerin, tedavi süresinin belirlenmesindeki etkinliğinin araştırılması
Research effectiveness of the methods used in treatment follow-up in patients with brucella sacroiliitis, for determining the duration of treatment
- Tez No: 311694
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN POLAT EYİGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Brucella Sakroileitli Hastaların Tedavi Takibinde Kullanılan Yöntemlerin, Tedavi Süresinin Belirlenmesindeki Etkinliğinin AraştırılmasıBu araştırma, Brucella sakroileiti nedeniyle tedavi alan hastalarda tedaviye cevabın değerlendirilmesinde ve antibiyoterapinin sonlandırılmasında kullanılabilecek takip yönteminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı retrospektif çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya, 29.09.2005-28.04.2010 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATF) Eğitim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD tarafından Brucella sakroileiti tanısıyla takip ve tedavi edilen 32 hasta dahil edilmiştir. Hasta verilerine, hastane bilgisayar işletim sistemi ve hasta dosyaları taranarak ulaşılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucu 32 hastanın 10'unun (%31,2) tedaviye devam etmediği, geri kalan 22 hastanın 3 ile 21 ay arasında değişen sürelerde olmak üzere ortalama 8,95 ± 4,34 ay kombine antibiyotik tedavisi aldıkları saptanmıştır. Takibi yapılan hastalarda klinik ve rutin laboratuvar bulguların tedaviyle birlikte kısa süre içerisinde düzeldiği, serolojik testlerin ise, antikor yanıtının uzun süre devam etmesi nedeniyle, hastalardaki iyileşmeyi tam olarak yansıtmadığı gözlenmiştir. MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ile tedavi takibi yapılan 15 hastanın 12'sinde (%80), 6,95 ± 2,83 ay süre sonunda aktif sakroileit bulgusuna rastlanmadığı tespit edilmiştir. Kemik sintigrafisiyle takibi yapılan 17 hastanın 9'unda (%52,9) artmış aktivite tutulumunun 7,44 ± 3,71 ay süre sonunda kaybolduğu belirlenmiştir. Hastaların %47,1'inde 9,88 ± 4,26 aylık süre sonunda sintigrafideki tutulumun düzelmemiş olması, hastalarda saptanan tutulumun tedavi sonrası uzunca bir süre daha devam edebileceği görüşünü desteklemektedir. Buna karşılık MRG ile saptanan aktif sakroileit bulgularının hastaların %80'inde ortalama tedavi süresinden önce düzelmiş olması, MRG'nin hastaların tedavi sonlandırılmasında kullanılabilecek oldukça hassas bir yöntem olduğunu göstermiştir. Brucella sakroileiti tanısıyla takip edilen hastaların tedavisi her hasta için bireyselleştirilmeli, tedavinin kesilmesinde klinik ve laboratuvar bulguların yanı sıra MRG bulguları da dikkate alınarak, hastalara yeterli süre antibiyotik tedavisi verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Research effectiveness of the methods used in treatment follow-up in patients with Brucella sacroiliitis, for determining the duration of treatmentThis research has carried out to determine the follow-up methods that can be used for the assessment of the response to treatment and to terminate the treatment in patients who receive antibiotics due to Brucella sacroiliitis. This research was planned as a descriptive retrospective study. In the study, 32 patients with Brucella sacroiliitis who treated and monitored by the Infectious Disease and Clinical Microbiology Department between 29.09.2005 and 28.04.2010 in Gulhane Military Medical Faculty Education Hospital, were included. Patient data were obtained by scanning hospital computer operating system and patient files. As a result of evaluation, it had been found that, 10 of 32 patients (31,2%) didn?t continue treatment, and 22 of 32 (68,8%) patients had combined antibiotherapy for 3 to 21 months (average 8,95 ± 4,34 months). In patients who was monitored, clinical and routine laboratory findings has improved within a short time with treatment, and serologic tests didn?t reflect improvement due to long-lasting antibody response. 12 of 15 patients (80%) followed by MRI (Magnetik Resonance Imaging), had no sign of active sacroiliitis by the end of 6,95 ± 2,83 months. The increased activity involvement had disappeared by the end of 7,44 ± 3,71 months within 9 of 17 patients (52,9%) followed by bone scintigraphy. By the end of 9,88 ± 4,26 months in 47,1% of patients, involvement in bone scintigraphy has been unimproved, so it supports the idea of increased activity involvement may keep on after treatment. On the other hand, the findings due to active sacroiliitis detected by MRI had improved before the average duration of treatment in 80% of patients, shows that MRI is a very sensitive method that can be used in patients in termination of the treatment. Treatment of patients with Brucella sacroiliitis must be individualized for each. For the termination of antibiotherapy, MRI findings must be considered beside clinical and laboratory findings, and antibiotic treatment should be given sufficient time to patients.