Diyabetik hastalarda alt ekstremitede fleksör refleks yanıt çalışması
Flexor reflex response in lower extremity with diabetic patients
  1. Tez No: 311695
  2. Yazar: MEHMET GÖBEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Diyabetes mellitus (DM) tıbbi engelliliğe ve ekonomik kayba en çok neden olan kronik hastalıklardan birdir. Kronik mikrovaskuler komplikasyonlardan diyabetik nöropati DM'un en sık görülen komplikasyonlarından biridir. Diyabetik nöropati tek başına yada beraberinde ,sinir sisteminin farklı alanlarını etkileyen klinik sendromlar grubudur. Diyabetik nöropatinin tıbbi engelliliği ve ekonomik maliyete yol açtığı göz ardı edilemez bir gerçektir. Diyabetik kişiler sıklıkla, büyük lif nöropatisi olmadan ekstremite distallerinde ağrı, uyuşukluktan yakınırlar. Ağrı ve ısı duyusunu taşıyan lifler A-Delta ve C lifleridir. ILN klinik olarak düşünülen olguların bir çoğunda normal elektrofizyolojik bulgular elde edildiği bilinmektedir. Çalışmamızın amacını RIII latansının diyabetik hastalarda hastalık süresine bağlı değişimi değerlendirmek olarak belirledik. Ayrıca tanıya varmada en kolay ve hastaya en yararlı inceleme biçimini saptamaya çalışmakta amaçlarımız arasındadır. RIII refleksin nöropatik ağrıda kullanılması ile ilgili çeşitli litaratür bilgileri olmasına karşın, ince lif nöropatinin değerlendirilmesinde kullanılması ile ilgili veriye rastlamadık. Çalışmamızda bireyler nondiyabetik gönüllülerde oluşan (n:26) kontrol grubunu, OGTT bozukluğu olan hastalar (n:20), 5 yıllık DM'u olan hastalar (n:19), 10 yıllık DM'u olan hastalar (n:17), 10 yıl ve üstü DM'u olan hastalar (n:20) olacak şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplara rutin sinir iletimi çalışması yapılmış sonrasında fleksör yanıt bakılarak çalışma sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde RIII latansının hastalık gruplarında kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı ölçüde uzadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) , one of the chronic diseases is the most comman cause of medical disability and economic loss. Diabetic neuropathy which is one of the chronic microvasculer complications, is one of the most comman complicaions of DM. Diabetic neuropathy is a group of clinical syndromes which affect distinct regions of the nervous system with alone or in a combination form. Medical disability and economic costs caused by diabetic neuropathy is a fact that can not be ignored. Diabetic persons are often complain pain, numbness in the distal of extremity without large fibre neuropathy. Pain and temperature sensation is carried by A-delta and C fibers. It is well known that most patients with small fiber neuropathy have normal electrophysiological data. The purpose of our study is evaluating the RIII latency changes due to the duration of disease in diabetic patients. And another aim is also to determine the most easy and useful method. Although there is a variety litarature informations related to use of RIII reflex in neuropatic pain , we did not find data about the evaluation of small fibre neuropathy. In our study we diveded study subjects into 5 groups; nondiabetic volunteers (n:26) control group, patient with impaired OGTT (n:20), 5 years in patients with DM (n:19), 10 years in patients with DM (n:17) and 10 years and older in patients with DM (n:20). Routine nevre conductions were studied in all groups than study was terminated after flexion reflex response .At the end of our study in term of RIII latency we obtained statistically significant results between control and other groups