Alzheimer tipi demans hastalarında prosopagnozinin olaya ilişkin potansiyeller ile değerlendirilmesi
Evaluation of face recognition in alzheimer's disease with event-related potentials
- Tez No: 311698
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Alzheimer hastalığında (AH) özellikle hastalığın ilerleyen dönemlerinde olmak üzere herhangi bir döneminde yüz tanımada bozulma görülür. Nöropsikolojik testlerle yapılan bazı çalışmalar yüz tanımanın Alzheimer hastalığının, hafif kognitif bozukluk döneminden itibaren bozulduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma AH'nda yüz tanımanın elektrofizyolojik olarak bozulduğu evreyi belirlemeyi hedeflemektedir. Meşhur yüzler, yabancı yüzler ve çiçek imgeleri ile 20 kontrol, 15 hafif kognitif bozukluk (HKB), 10 erken evre AH, 10 orta evre AH hastasında olaya ilişkin potansiyeller (OİP) kaydedilmiştir. Yüz spesifik OİP yanıtında (N170) kontrol grubuna göre AH ve HKB hastalığında, meşhur ve yabancı yüzlerle elde edilen N170 yanıtı latansında gecikme ve genliğinde düşme saptanmıştır. Yüz tanımanın nöral temelini yansıtan N170 latans ve genliği, HKB ve AH hastalarının yüz tanıma performansı ile ilişkilidir. Bu bulgular HKB ve AH hastalarında yüz tanımanın bozulduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with Alzheimer?s disease (AD) exhibit impairments in face recognition at any stage of the disease, especially in the later stages of the disease. A number of neuropsychological studies suggest that face recognition is impaired in mild cognitive impairment stage of Alzheimer?s disease. This study aimed to identify the stage in which, face recognize is impaired electrophysiologically in AD patients. Event-related brain potentials (ERPs) were recorded to images of famous faces, unfamiliar faces, and flowers from 15 individuals with mild cognitive impairment (MCI), 10 individuals with early stage AD, 10 individuals with middle stage AD and 20 controls. With respect to a face-sensitive ERP component (N170), individuals with AD and MCI exhibited longer N170 latencies and lower amplitudes to famous and unfamiliar faces than controls. Neural basis of face processing, as reflected in N170 latency and amplitude, correlated with performance on a face recognition task for individuals with MCI and AD. These findings provide evidence for impaired face processing in MCI and AD.