İdiyopatik epiretinal membran olgularında görme düzeyi ile optik koherans tomografi, mikroperimetri ve multifokal elektroretinografi bulgularının ilişkisinin araştırılması
Correlation of visual acuity with optical coherence tomography, microperimetry and multifocal electroretinography findings in cases with idiopathic epiretinal membrane
- Tez No: 311699
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
?İdiyopatik Epiretinal Membran Olgularında Görme Düzeyi ile Optik Koherans Tomografi, Mikroperimetri ve Multifokal Elektroretinografi Bulgularının İlişkisinin Araştırılması?Epiretinal membranlar; makula bölgesine lokalize, damardan yoksun, fibrosellüler yapıya sahip anormal proliferasyonlar olarak tanımlanmaktadır. Etyolojisi açıklanamayan olgular idiyopatik olarak nitelenmektedir. Çalışmamızda idiyopatik epiretinal membranı olan gözlerde görme düzeyi ile optik koherans tomografi, mikroperimetri ve multifokal elektroretinografi bulguları arasındaki ilişkiyi sorguladık. Retina biriminde ?idiyopatik epiretinal membran? tanısı ile takipli 35 hastanın dosyası retrospektif olarak taranarak çalışma grubu oluşturuldu. Herhangi patolojisi olmayan 22 sağlam göze sahip dosyalar kontrol grubuna ayrıldı. Hastaların fundus otofloresans ve kırmızıdan yoksun görüntü kayıtları, spektral tarayıcı lazer oftalmoskop/ optik koherens tomografi cihazı kullanılarak ölçülmüş olan retina kalınlığı, çizgisel ve dairesel kesit tarzında retina taramaları ile retinal duyarlılığın saptandığı mikroperimetri tetkik sonuçları, renkli fundus fotoğrafları, multifokal elektroretinografi ile makula elektriksel potansiyel kayıtları incelendi. Verilerin analizinde SPSS 11.5 programı ile Mann Whitney U ve Spearman's rho testleri kullanıldı, p değerinin 0.05'in altında olması anlamlı kabul edildi. Yaşları 56 ile 82 (71.3±6.8) arasında değişen 35 hastanın (13'ü erkek, 22'si kadın) 35 idiyopatik ERM'li gözü çalışma grubunu oluşturdu. Yaşları 56 ile 80 (68.3±8.4) arasında değişen 23 hastanın (5'i erkek, 18'i kadın) 23 sağlıklı gözü kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma grubu gözlerinde görme keskinliği ile merkezi santral retina kalınlığı arasında negatif yönde anlamlı ilişki (p:0.003*, r:-0.483) saptandı. Kontrol gözlerinde görme keskinliği ile merkez santral retina kalınlığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05).İdiyopatik ERM'li gözlerin görme keskinliği ile santral retinal hassasiyet skoru arasında pozitif yönde anlamlı ilişki (p:0.013, r:0.417) saptandı. Kontrol grubu gözlerinde görme keskinliği ile santral retinal hassasiyet skoru arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi (p>0.05). İdiyopatik ERM'li gözlerde görme keskinliği ile N1 dalgası amplitüd ortalamalarının halkasal analizinde H2 arasında zayıf pozitif yönde ilişki (p:0.02*, r:-0.393) saptandı. İdiyopatik ERM'li gözlerde görme keskinliği ile P1 dalgası amplitüd ortalamalarının halkasal analizinde H1 ve H2 arasında pozitif yönde ilişki (sırasıyla p:0.007*, r:0,448; p:0.008*, r:0.438) saptandı. Kontrol grubu gözlerinde görme keskinliği ile N1 ve P1 dalgası amplitüd ortalamalarının halkasal analizi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Hem çalışma, hemde kontrol gözlerinde görme keskinliği ile N1 ve P1 dalgası latans ortalamalarının halkasal analizi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Çalışmamızda görme keskinliği ile santral retinal kalınlık, santral retinal hassasiyet, multifokal elektroretinografik elektriksel potansiyellerin halkasal analizleri arasında ilişki olması, idiyopatik epiretinal membran olgularının tanı, takip ve tedavisinde bu testlerin faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
?Correlation of visual acuity with optical coherence tomography, microperimetry and multifocal electroretinography findings in cases with idiopathic epiretinal membrane?Epiretinal membranes are described as avascular, fibrocellular, abnormal proliferations localized at macula region. Cases which have no explanation for etiology are called ?idiopatic?. We evaluated correlation of visual acuity with optical coherence tomography, microperimetry and multifocal electroretinography findings in cases with idiopathic epiretinal membrane at our study. 35 patients records being followed with an idiopatic epiretinal membrane diagnosis at our retina department were examined retrospectively and categorized as study group. 22 healthy patients records who have no ophthalmic problems categorized as control group. Patients were examined with fundus autofluorescence and red-free images, raster and radial retinal scans, retinal thickness assessed with spectral scanning laser ophthalmoscopy/optic coherence tomography, sensitivity of macula measured with microperimetry, colored fundus photography, macular electrical potentials recorded with multifocal electroretinography. Analysis of parameters was performed with SPSS 11.7 software using Mann Whitney U and Spearman?s rho tests at a significance level of 0.05. Study group consisted of 35 eyes of 35 patients (13 males, 22 females) with idiopatic epiretinal membrane, age range 56 to 82 (71.3±6.8). Control group consisted of 23 normal eyes of 22 healthy subjects (5 males, 18 females), age range 56 to 80 (68.3±8.4). A significant negative correlation was observed between visual acuity and central macular retinal thickness at study group eyes (p:0.003*, r:-0.483). There was no correlation between visual acuity and central macular thickness at control group eyes (p>0.05). There was a significant positive correlation between visual acuity and central retinal sensitivity score at eyes with idiopathic epiretinal membrane (p:0.013, r:0.417). There was no significant correlation between visual acuity and central retinal sensitivity score at control group eyes (p>0.05). There was a slight positive correlation between visual acuity and N1 wave average amplitudes of ring-two at eyes with idiopathic epiretinal membrane (p:0.02*, r:-0.393). In study eyes, there was a significant positive correlation between visual acuity and P1 wave average amplitudes of ring-one and two (p:0.007*, r:0,448; p:0.008*, r:0.438, respectively). In control eyes, there was no significant correlation between visual acuity and N1 and P1 waves average amplitudes? ring analysis (p>0.05). Not only study eyes but also control eyes have had no significant relationship between visual acuity and N1, P1 waves average latans? ring analysis (p>0.05). In our study, we have founded correlation between visual acuity and central macular retinal thickness, central retinal sensitivity, multifocal electroretinographic potentials? ring analysis. So these tests can be useful for diagnosis, follow-ups and treatments of patients with idiopathic epiretinal membrane.