Dizel egzoz parçacıklarının erken dönem tavuk embriyosunda nöral tüp gelişimi üzerine etkileri
The effects of diesel exhaust particles on neural tube development in the early stage chicken embryo
- Tez No: 311697
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Parçacık madde, önemli bir hava kirliliği sebebidir ve birçok organ için toksik olduğu bildirilmiştir. Dizel egzoz parçacıkları, parçacık maddenin önemli bir kaynağıdır. Biz de dizel egzoz parçacıklarının erken dönem tavuk embriyosunda nöral doku ve nöral tüp gelişimi üzerine etkilerini araştırmak için çalışmamızı planladık. Her birinde 24 denek olan 4 çalışma ve 1 kontrol grubu planlandı. Uygun şartlar sağlanarak yumurtalar 30. saate kadar inkübe edildi. Serum fizyolojik ile dizel egzoz parçacıklarından 10, 50, 100 ve 200 µg/0,1 ml olacak şekilde solüsyonlar hazırlandı. 30 saat sonunda kontrol grubundaki embriyo disklerinin altına serum fizyolojik, diğerlerine dizel egzoz parçacığı solüsyonlarından 0,1'er ml injekte edildi. İnkübasyonun 72. saatinde embriyolar çıkarılıp makroskopik olarak gelişim seviyeleri değerlendirildi. Ardından histopatolojik olarak nöral doku ve nöral tüp gelişimi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Particulate matter is an important cause of air pollution and its toxicity on various organs has been reported. Diesel exhaust particles (DEP) constitute a considerably large portion of this potentially toxic particulate matter. Therefore, we established our study to investigate the effects of DEP on neural tissue and neural tube development in early stage chicken embryos. Four study groups and one control group, each of which included 24 objects were designed. Eggs were incubated for 30 hours. Solutions of DEP containing 10, 50, 100, and 200 µg/0,1 ml were prepared with serum saline. In the end of thirty hours, embryos in the control group were administered 0,1 ml of serum saline, the others were administered 0,1 ml of diesel exhaust particle solutions under the embryonic discs. After 72nd hour of the incubation, embryos were excised and their levels of development were evaluated macroscopically. Subsequently, neural tissue and neural tube development were evaluated histopathologically.