Kalça protezi operasyonu uygulanan hastalarda, ultrason eşliğinde fasiya iliaka kompartman bloğu ile üçü bir yerde bloğun postoperatif analjezik etkinliğinin ve stres hormonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic efficacy and effects on stress hormones of ultrasound guided fascia iliaca compartment block versus three in one block in patients performed hip prosthesis surgery
  1. Tez No: 311700
  2. Yazar: SÜLEYMAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hastane etik kurul onayı alındıktan sonra hasta bilgilendirilmiş onam formu imzalatılan, kalça protezi operasyonu planlanan, ASA I-III, 20-80 yaş arası 60 hastada bu randomize, prospektif, kontrollü klinik çalışma yapıldı. Hastalar FİKB grubu (n= 20), 3-1 Blok grubu (n= 20) ve Kontrol grubu (n= 20) olarak üç gruba ayrıldı. Standart anestezi indüksiyonu öncesi 1. gruba fasiya iliaka kompartman bloğu ve 2. gruba üçü bir yerde blok ultrason ile uygulanırken, 3. gruba hiçbir blok uygulanmadı. Blok gruplarına 50 mm / 22 G künt uçlu iğne ile 30 ml % 0,25' lik bupivakain enjekte edildi. Bütün hastalara insizyondan sonra İV 20 mg tenoksikam ve 1 mg/kg tramadol uygulandı. Cerrahi prosedür tamamlandıktan sonra standart olarak İV hasta kontrollü tramadol analjezisi her üç grupta da kullanıldı. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ve Kategorik Ağrı Skoru (KAS) ile ölçüldü. Bulantı ve sedasyonun varlığı ile hemodinamik parametreler, kortizol ve ACTH düzeyleri tespit edildi. Ultrason eşliğinde uygulanan blok tekniklerinin VAS ve KAS değerlerini azalttığı, opioid tüketimini düşürdüğü, bulantı ve sedasyon üzerine olumsuz etkisinin olmadığı, hemodinamiyi etkilemediği, stres hormonlarını baskıladığı ve daha yüksek blok başarısına ulaştığı tespit edildi. Ayrıca FİKB' nin 3-1 bloğa göre kolay uygulandığı, nörovasküler yapılara daha az zarar verme riskinin olduğu bulundu. Ultrason eşliğinde kalça protezi için uyguladığımız 3-1 bloğun ve özellikle FİKB' nin postoperatif dönemde ağrıyı gidermek için multimodal analjezik tedavinin bir parçası olarak güvenli ve etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
After achieving the Hospital Ethics Committee Approval and Signed Patient Informed Consent, this study is performed on 60 patients hip prosthesis surgery planned. They were aged between 20-80 and having ASA physical status I-III. Patients were gothered in three groups as FICB (n=20), 3-1 block (n=20) and control (n=20). Anesthesia induction was standardized for all groups and ultrasound guidence fascia iliaca compartment block (FICB) was applied for the first group before induction. Then for the second group three in one (3-1) blockade was applied while for the control group no blockade was applied. After incision on all patients 20 mg tenoxicam and 1 mg/kg tramadol were injected intravenously. Following the surgery IV tramadol Patient Controlled Analgesia (PCA) was begun on all patients routinely. Severity of pain was measured with Visual Analogue Scala (VAS) and Categorical Pain Score (CPS). Presence of nausea, sedation and hemodinamic parameters and cortisol, ACTH levels were determined. It is founded that ultrasound guided block techniques reduced VAS, CPS levels and opiod consumption. They had no unfavourable effects on nausea and sedation, also no effects on hemodinamical parameters. Moreover they repressed the stres hormones and enabled better blockage success. Besides these FICB application compared with 3-1 block was found simple and less risky on the subject of harming neurovascular structures. We believe; the ultrasound guided 3-1 block and particularly FICB are parts of multimodal analgesic treatment in order to enable postoperative analgesia and these methods should be employed as a safe and efficient way.