Laparoskopik kolesistektomi vakalarında farklı ventilasyon modlarının etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of the efficacy of different ventilation modes on the cases undergoing laparoscopic cholecystectomy
- Tez No: 311701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Laparoskopik kolesistektomi olgularında farklı ventilasyon modlarının etkinliklerinin karşılaştırılmasıMinimal insizyon gerektirmesi, postoperatif morbiditenin daha az oluşu, erken taburculuk sağlaması gibi avantajları nedeniyle kolesistektomi çoğunlukla laparoskopik yaklaşımla uygulanmaktadır. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomilerde farklı ventilasyon modlarının (volüm kontrollü ve basınç kontrollü ventilasyon) etkinliklerini, preoperatif ve postoperatif dönemde arteriyel kan gazları ve spirometrik solunum fonksiyon testleri ile, intraoperatif dönemde ise arteriyel kan gazları, hemodinamik değerleri ve solunum mekanik değerlerini karşılaştırarak bulmayı amaçladık. Etik komitenin onayı alındıktan sonra, 18-65 yaş arası ASA I-II risk grubunda majör kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalığı olmayan vücut kitle indeksi (VKİ)
Özet (Çeviri)
Comparison of the efficacy of different ventilation modes on the cases undergoing laparoscopic cholecystectomyCholecystectomy is usually performed with laparoscopic approach because of several advantages. It requires minimal incision, it has less postoperative morbidity and it provides earlier discharge. In this study we aimed to evaluate the efficacy of different ventilation modes(volume-controlled ventilation vs pressure-controlled ventilation) by comparing arterial blood gases and respiratory function tests preoperatively and postoperatively,and arterial blood gases,haemodynamic parameters,and respiratory mechanics intraoperatively. After ethics committe approval, 48 patients undergoing laparoscopic cholecystectomy, aged 18 to 65 years,with American Society of Anesthesiologists physical status I or II,BMI