Dairesel çabuk kuvvet antrenmanın 14-16 yaş grubu erkek güreşçilerin bazı özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 31171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı 14-16 yaş grubu güreşçilerde dairesel antrenmanın bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini tesbit etmektir. Bu araştırmaya toplam olarak 32 güreşçi katılmıştır. Güreşçiler kontrol (n=16) ve deney grubu (n:16) olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubunun güreşçilerine toplam 8 hafta ve haftada 3 gün dairesel antrenman programı uygulandı. İstatistik analizler t testi ile gerçekleştirildi. Bu çalışmanın sonucu olarak, deney grubunda aşağıdaki fizyolojik parametrelerde anlamlı bir gelişme bulunmuştur. Bunlar; karın mekik, sırt mekik, bank üzerinden sıçrama, dikey sıçrama (**P0.05) Kontrol grubunda ise, öntest ve sontest fizyolojik parametrelerden hiç birinde anlamlı bir fark bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
56 ABSTRACT The purpose of this study was to assess effects of circuit training on some physiologic parameters of wrestlers aged 14,16 years. A total of 32 wrestlers were participated in this study. Subjects were categorized into two groups as control (n=16) and experiment (n=16). Experiment group participated in a circuit training program for eight weeks and three times in a week. Statistical analysis were done by using t-test. As a result of this study Significant differences were found in some physiologic parameters of experiment group as follows, sit-up, reverce sit-up, jumping on bench, vertical jump (P0.05). There were no significant differences between pre-test and post-test in control group for all physiologic parameters (P>0.05).