Normal işiten ve işitme engelli çocukların kavram gelişimlerinin karşılaştırılması
A comparison of the concept development of normal hearing children with hearing impaired children
  1. Tez No: 311757
  2. Yazar: DUYGU BÜYÜKKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Normal işiten ve işitme engelli çocukların kavram gelişimlerinin karşılaştırılmasıKavram gelişimi erken yaşlardan başlayarak bireyin içinde yaşadığı çevredeki olayları, kişileri, nesneleri anlamlandırmasında önemli yer tutmaktadır. Sözcükler kavramların kendisi olmamakla birlikte kavramları temsil etmektedirler. İşitme engeli sözel dili ve kavramları edinmede güçlüklere neden olmaktadır.Bu araştırmada normal işiten ve işitme engelli çocukların temel ilişkisel kavram gelişimleri Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi-3 kullanılarak karşılaştırılmıştır.Araştırma grubu Ankara sınırları içinde yaşayan 3;00-8;00 yaş ve üstü 75 işitme engelli ve 3;00-5;11 yaş 39 normal işiten çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada yer alan işitme engelli çocuklar 40 dB üstü işitme kaybına sahiptirler. Normal işiten çocukların bilinen bir engele sahip olmadığı öğretmenleri ve aileleri tarafından belirtilmiştir.Bu çalışmada 3;00-5;11 yaş aralığında bulunan normal işiten çocukların test ortalamalarının 3;00-5;11 ile 6;00-8;00 ve üstü aralıklarda bulunan işitme engelli çocukların test ortalamalarına göre yüksek olduğu bulunmuştur. Çocuklar 3;00-3;11, 4;00-4;11, 5;00-5;11, 6;00-6;11, 7;00-7;11, 8;00 ve üstü yaş gruplarına ayrıldığında, işitme engelli çocukların test ortalamalarının 4;00-4;11 ve 5;00-5;11 yaş gruplarında bulunan normal işiten çocukların test ortalamalarından düşük olduğu görülmüştür. İşitme engelli tüm yaş gruplarında temel ilişkisel kavramların gelişiminde eksiklikler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A Comparison of the Concept Development of Normal Hearing Children with Hearing Impaired ChildrenConcept development, starting from early years, plays an important role in naming events, people and objects. Words are not concepts themselves but they represent concepts. Hearing impairment causes difficulty in acquiring verbal language and concepts.In this study, basic relational concept development of normal hearing and hearing impaired children were compared by using Boehm Test of Basic Concept-3-Preschool.The study group consisted of 75 hearing impaired children between the ages 3;00-8;00 and above, and 39 normally developing children between 3;00-5;11 who lived in Ankara. Hearing impaired children in this research had above 40 dB hearing loss. Hearing children were described as not having any disability by their teachers and parents.It was found that normal hearing children between the ages of 3;00-5;11 years had higher test scores than hearing impaired children of all age groups (3;00-5;11, 6;00-8;00 and above). Separate analysis of age groups (3;00-3;11, 4;00-4;11, 5;00-5;11, 6;00-6;11, 7;00-7;11, 8;00 and above) revealed that all hearing impaired age groups had lower test score means than normal hearing children of 4;00-4;11 and 5;00-5;11 age groups. The results indicated that hearing impaired children of all ages showed deficits in concept development.