Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü hizmet içi eğitim etkinliklerinin değerlendirilmesi
Review of in service training activities of General Directorate of State Hydraulic Works
  1. Tez No: 311785
  2. Yazar: ZÜMRÜT İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, DSİ Genel Müdürlüğü'nde 2005-2009 yılları arasında düzenlenen hizmet içi eğitim etkinliklerini, planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarını yetişkin eğitimi ilkeleri ve kurum çalışanlarının görüşleri doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Tarama modelinde olan araştırmanın evrenini, DSİ Genel Müdürlüğü'nün merkez ve taşra teşkilatında, ?Teknik Hizmetler Sınıfı? (THS) ve ?Genel İdari Hizmetler Sınıfı? (GİH) kadrolarında görev yapan 6279 personel oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 400 DSİ Genel Müdürlüğü personelinden oluşmaktadır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, düzenlenen hizmet içi eğitim programlarının olumlu yanlarının yanı sıra birçok alanında sorunlar ve yetersizlikler bulunmaktadır: Hizmet içi eğitim programları planlamadan önce çalışanların ihtiyaç ve beklentilerinden yararlanılamaması, programların uygulama ve değerlendirme aşamalarında yetişkin eğitimi ilkelerine uygunluğun sağlanamaması, hizmet içi eğitim programlarının amacına ulaşma düzeyinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Öğrenen öğretici ilişkileri ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinin yapıldığı mekânlar yeterli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, aim is to study on planning, application and evaluation phases of in-service education activities arranged in DSİ General Directorate between 2005 ? 2009, on the basis of principles of adult education and opinions of DSİ staff. Population of the research in screening model, consists of 6289 personnel employed in ?Technical Services Class? (THS) and ?General Administrative Services Class? (GİH) positions in central and rural organization of DSİ General Directorate. Sampling of the research consists of 400 DSİ General Directorate personnel.According to results obtained from this research, in-service training programs have positive sides but also have problems and deficiencies. Not making use of requirements and expectations of personnel before planning in-service education programs and not applying adult education principles during application and evaluation phase cause insufficient level of attainment for in-service education programs. Teacher ? learner relationships and places of in-service training activities are not accepted as sufficient.