Halk eğitimi merkezi kurslarına katılan yetişkin öğrenenlerin güdüsel yönelimleri: Muğla ili Merkez ilçe halk eğitimi merkezi kursları örneği
Motivational orientations of adult learners for participating the courses of people's education center: A case study of people's education center courses of Muğla city center
- Tez No: 311787
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Muğla Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen kurslara 2010-2011 eğitim öğretim yılında katılan yetişkin öğrenenlerin, kursa katılma nedenleri ve güdüsel yönelimlerinin Cyril O. Houle'un yetişkin öğrenenler sınıflandırmasına dayalı olarak saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca (1) yetişkin öğrenenlerin güdüsel yönelimleri ile demografik özellikleri arasındaki ilişki, (2) yetişkin öğrenenlerin güdüsel yönelimlere göre dağılımı ve (3) mesleki teknik ve sosyal kültürel kurslara katılan yetişkin öğrenenlerin güdüsel yönelimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Bu araştırmada nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Nicel kısımda tarama modelinde betimsel bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Muğla Halk Eğitimi Merkezi tarafından düzenlenen kurslara katılan yetişkin öğrenenler oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde Muğla Halk Eğitimi Merkezi'nin kendi bünyesinde açtığı kurslara kaydolan 989 yetişkin öğrenen yer almaktadır. Çalışmada araştırmacı tarafından alan yazın taraması sonucunda geliştirilen ?Yetişkin Öğrenenlerin Güdüsel Yönelimleri Anketi? kullanılmıştır. 562 geçerli anket toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18 paket programında frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız T-Testi, Medyan, ANOVA ve MANOVA kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın nitel kısmında, nicel bölümden elde edilen verilere göre, her bir yönelimde en yüksek puan alan 58 yetişkin öğrenen (20 amaç yönelimli, 18 etkinlik yönelimli, 20 öğrenme yönelimli) saptanmış ve çalışma evreni oluşturulmuştur. Çalışma evrenine yetişkin öğrenenlerin öğrenme alışkanlıklarını saptamaya yönelik 6 sorudan oluşan görüşme formu uygulanmıştır.Nicel yolla elde edilen bulgulara göre; (1) Yetişkin öğrenenlerin %58,4'ü öğrenme yönelimli, %32'si amaç yönelimli ve %9,6'sı etkinlik yönelimlidir. (2) Güdüsel yönelimle cinsiyet, yaş, medeni durum, iş durumu, eğitim durumu ve daha önce katılınan kurs sayısı arasında .05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. (3) Medyan bölme puanlarına göre, amaç yönelimlilik en başat yönelimdir; etkinlik-öğrenme yönelimleri çift yönelimde en başattır.Elde edilen nitel bulgular şunlardır: (1) Yetişkin öğrenenler ?öğrenmeyi? yaşama uygulamak olarak tanımlamışlardır. Öğrenme yönelimli yetişkin öğrenenler, gün içinde öğrenmeye amaç ve etkinlik yönelimli yetişkin öğrenenlerden daha fazla zaman ayırmaktadırlar. (2) Amaç ve öğrenme yönelimli yetişkin öğrenenler öğrenme kaynağı olarak interneti daha çok kullanmaktadırlar. (3) Amaç yönelimli yetişkin öğrenenler sertifika almak ve mesleki nedenlerle, etkinlik yönelimli yetişkin öğrenenler yeni insanlarla tanışmak ve rutinden kaçmak için, öğrenme yönelimli yetişkin öğrenenler sadece öğrenmek için kursa katılmışlardır.
Özet (Çeviri)
Main aim of this study is to identify the participation reasons and motivational orientations of adult learners based on Cyril O. Houle?s classification of adult learners, for participating the courses in People?s Education Center in 2010-2011 academic year in Muğla. The study also explores (1) the relationship between motivational orientations and demographic characteristics of adult learners, (2) the distribution of adult learners? motivational orientations and (3) relationship between motivational orientations of adult learners participating in vocational technical courses and social culturel courses.In this study quantitative and qualitative methods were used. The quantitative part of study have the charasteristic of descriptive survey model. The population of this study is adult learners participating in the courses which was organized by the People?s Education Center in Muğla. The sample of this study is 989 adult learners, enrolled the courses opened by Muğla People?s Education Center. In this study ?Questionaire For Motivational Orientations of Adult Learners? used, developed as a result of the literature review by the researcher. 562 valid questionnaires were collected. Data were analyzed by using frequency (f), percent (%), arithmetic mean, standard deviation, independent T-test, Median, ANOVA and MANOVA in SPSS 18 package program.In the qualitative part of the study, 58 highest rated adult learners (20 goal-oriented, 18 activity oriented and 20 learning oriented) were determined in each motivational orientations according to the data obtained from quantitative part and the target population of the study was created. Interview form consisting of 6 questions were applied to target population of the study to determine the learning habits of adult learners.According to the findings from the quantitative way; (1) %58,4 of adult learners was learning-oriented, %32 of them was goal-oriented and %9,6 of them was activity-oriented. (2) There were significant differences at .05 level between the motivational orientations and sex, age, marital status, job, educational status and the number of the courses previously participated. (3) In accordance with the median scores, goal orientation is the most dominant orientations among the adult learners, and activity-learning orientations are the most dominant orientation in sense double orientation.Qualitative findings are; (1) Adult learners have identified ?learning? as applying to life. Learning-oriented adult learners spend much more time to learn than goal and activity oriented adult learners during the day. (2) Goal and learning-oriented adult learners use the internet as a fundamental learning resource. (3) Goal-oriented adult learners participated in a course to gain a certificate and for vocational reasons; activity-oriented adult learners to introduce new people and escape from daily routine; and learning-oriented adult learners for only ?learning?.