Ankara ili genel lise öğretmenlerinin örgütsel güven algıları ve denetim odağı ile ilişkisi
Ankara general secondary school teachers' perceptions of organizational trust and the relationship between locus of control
  1. Tez No: 311788
  2. Yazar: ZEYNEP BEYHAN SOYCAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KARAMAN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2011?2012 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili genel lise öğretmenlerinin örgütsel güven algılarını ve örgütsel güven algılarının denetim odağı ile olan ilişkisini ortaya koymaktır. Tarama modelinde olan araştırmanın hedef evrenini, Ankara İlindeki genel liselerde görev yapan 3332 öğretmen; örneklemini ise Ankara'daki 59 genel lisede görev yapan 356 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada örgütsel güven algısı ve denetim odağı ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin T-Testi, Anova, Krusskall Wallis ve Pearson Korelasyon analizleri SPSS 16.0 da yapılarak yorumlanmıştır.Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin görüşlerinin ?müdüre güven? boyutunda cinsiyet, meslekteki kıdem, branş, medeni durum ve çalıştığı okulda bulunma süresine göre; ?meslektaşlara güven? boyutunda cinsiyet ve meslekteki kıdeme göre; ?velilere güven? boyutunda meslekteki kıdem, branş, öğrenim durumu, medeni durum ve çalıştığı okulda bulunma süresine göre; ?öğrencilere güven? boyutunda meslekteki kıdem, öğrenim durumu ve çalıştığı okulda bulunma süresine göre anlamlı olarak farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin denetim odağı algıları çalıştığı okulda bulunma süresine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır.Öğretmenlerin örgütsel güven algıları ile denetim odağı algıları arasında düşük düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Araştırma genel liselerde yapılmıştır. Farklı bir araştırma meslek liseleri ve Anadolu liselerinde de karşılaştırmalı olarak yapılabilir. Öğretmenlerin iç ve dış denetim odağı algılarının eğilimi için daha büyük bir örneklemde ve farklı illerde de benzer bir araştırma yürütülebilir. Öğretmen görüşlerinin yanı sıra yönetici görüşlerini kapsayan araştırmalar da yapılarak, araştırma bulguları genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal Ankara General Secondary School Teachers' perceptions of organizational trust and the relationship between locus of control and perceptions of organizational trust in 2011-2012 Educational Term. Target population of the study consist 3332 high school teachers working in Ankara. The sample of study consist of 356 teachers working in 59 high schools in Ankara. Organizational trust and locus of control scale was used as a data gathering instrument. Obtained data?s, T-test, Anova, Krusskall Wallis and Pearson Correlation analysis interpreted by the SPSS 16.0.As the result of this study, teachers' views: at