Turkish environmental movements ın the accession to the European Union
Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türkiye'de çevre hareketleri
  1. Tez No: 311828
  2. Yazar: SİNEM İÇÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çevre ve çevre sorunsalı son zamanlarda sadece devletlerin gündemlerini değil sivil toplumun da gündemini meşgul eden ve çözüm bulunması gereken en önemli konulardan biri olmuştur. Günümüzde Avrupa Birliği ileri düzeyde çevre politikaları ile dünya çevre sorunlarının çözümünde önemli küresel aktörlerden biri haline gelmiştir. Ancak çevre politikaları insan hayatını doğrudan etkilediği için devletlerin tek başlarına üretecekleri ve uygulayabilecekleri bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle Avrupa Birliği devlet dışı aktörlerin çevre sorunlarının çözümünde söz sahibi olmalarına büyük önem vermektedir. Aynı zamanda, hem üye devletleri hem de aday ülkeleri çevre politikaları yapım sürecinde ve çevre müzakerelerinde çevre hareketinin sürece müdahil olması konusunda desteklemektedir. Türkiye Avrupa Birliği ile çevre müzakerelerine 21 Aralık 2009 yılında başlamıştır. Dolayısıyla, Türkiye'deki çevre hareketinin Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecindeki yerini incelemek önemlidir. Bu kapsamda bu çalışmada Türkiye'deki çevre hareketinin gelişimi, çevre hareketinin Türkiye'nin AB'ye giriş sürecindeki yeri, sürece etkisi ve sürecin çevre hareketine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environment and environmental issues have been important topics not only in the agendas of the states today but also of civil society. Due to direct impacts on human well-being, civil society involvement in environmental policy making becomes crucial. Recently European Union has emerged one of the global environmental actors in the world giving increasing importance the involvement of non-state actors in the environmental policy making process. It also encourages both member states and candidate countries to include the environmental movements in national policy making process and European Union accession process. As a candidate country, the chapter on the environment was opened in Turkey-European Union accession negotiations on 21 December 2009. Analyzing the position of environmental movements in Turkey during the EU accession process would provide fruitful insights on the evolution of civil society involvement in environmental policy making process. Therefore, the aim of this thesis is twofold; to examine the evolution of environmental movements in Turkey and to understand position of environmental movements in the European Union accession process as well as the impact of the accession process on environmental movements in Turkey.