Üst çene splinti ve headgear kombinasyonunun diş çene yüz sistemi üzerindeki etkileri
- Tez No: 31185
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, II. Sınıf 1. bölüm maloklüzyonlu bireylerde, üst çene splinti ve high-pull headgear kombinasyonu tedavisinin dentofasiyal yaptîar üzerindeki etkilerini incelemek ve bu tedavi tekniğinin ortodontik tedavi içerisindeki yerini tartışmaktır. Araştırmada, tedavi grubunda 20, kontrol grubunda 20 olmak üzere, II. Sınıf 1. bölüm maloklüzylonlu 40 bireyin başlangıç ve bitiş sefalometrik radiog ram çiftleri üzerinde 16 açısal ve 16 çizgisel ölçüm yapılmıştır. Tedavi başlangıcı yaş ortalaması 10.7 yıl ve kontrol başlangıcı yaş orta laması 10.8 yıldır. İstatistiksel değerlendirmede, aynı gruba ait değişimler Wilcoxon testi ile, gruplar arasındaki değişimler ise Mann-Whitney“U”testi ile karşılaştırılmışım Üst çene splinti ve high-pull headgear kombinasyonu tedavisi sonucunda, üst çene gelişiminin frenlendiği, üst çene dişlerinin retrakte edildiği, alt çene ve alt çene dişlerinin tedaviden minimal düzeyde etkilendiği ve Angle 1. Sınıf azı kapanışına erişildiği gözlenmiştir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is to examine the effects of the combination of maxillary splint and high-pull headgear on dentofacial structures in the cases with Class II, Division 1 malocclusion and to discuss the importance of this technique in orthodontic treatment. In our study, 1.6 angular and 16 linear measurments were made on the initial and the final radiogram pairs in 40 cases, which 20 of them were treat ment and the other 20 were control group with Class II, Division 1 malocclusi on. The mean age of the beginning of the treatment group was 10.7 years and the mean age of the control group was 10.8 years. In statistical evaluation, the comparison was made with Wilcoxon test in the variations of the same group, with Mann-Whitney“U”test in the variations between groups. At the end of the treatment with the combination of maxillary splint and high-pull headgear, the retardation of maxillary development, the retraction of maxillary teeth, the minimal influence of mandible and mandibuler teeth and the attaintment of Angle Class I molar relationship was observed. 67