Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu sonrasında kısa dönem yara iyileşmesinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 31186
  2. Yazar: FİLİZ SALIRLI (OKAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATEŞ PARLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET 1 1 Yetişkin hastaya ait ileri periodontal harabiyet gösteren, protetik ve/veya periodontal açıdan umutsuz ve çekim endikasyonu konmuş,17 dişin 18 periodontal bölgesine yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniği kullanılarak membranlar yerleştirildi. Çalışmamızın amacı bu işlem sonucu kısa dönemde meydana gelecek iyileşme özelliklerini incelemekti Dişlere, operasyondan önce dişeti marjini ve operasyon sırasında aiveoler krei tepesi hizasından çentik açıldı. Bir Gore-Tex periodontal materyali alveoler kreî apikalinden, dişeti çentiğine doğru defekt üzerine yerleştirildikten sonra, fiepler membran üzerini örtecek tarzda tespit edildi. Hastalara postoperatif Teiradox 100 mg. 1x1 14 gün süreyle ve blok biyopsilerin alındığı 8. haftaya kadar da % 0. i 2lik klorhekzidin glukonat gargarası günde iki defa olmak üzere veriidi. 10-14. günlerde sutür alındı ve hastaların profesyonel plak kontrolleri blok biyopsi alınana kadar devam etti. Biyopsi materyalleri rutin histolojik takip sonucu değerlendirildiklerinde. 18 bölgenin 5 tanesinde kök yüzeyleri boyunca yeni sement gözledi. Sement uzunluğu 0.95 mm. ile 1.85 mm. arasında değişim göstermekteydi. Diğer örneklerden 6 tanesi tamamen epiîeiize olduğundan histomeîrik incelemeye dahil edilmedi. Bir örnekte kök rezorbsiyonu gözlendi. Diğer örneklerdeki iyileşmenin bağ doku adaptasyonu ve uzun birleşim epiteli şeklinde okluğu tespit edildi. Y.D.R. tekniğinin, umutsuz ve defekt konfıgürasyonu yönünden membran ile tamamen örtmenin güç olduğu vakalarda istenen başarıyı sağlayamadığı gözlenmiştir. Ancak, bu tekniğin; doğru endikasyon konduğunda, insanlarda gerçek periodontal defeküerde yeni ataşman sağlayabildiği bulguianmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 18 sites of 17 teeth in 11 adults with severe periodontitis selected, were scheduled for extraction and diagnosed as being hopeless, for periodontal or prosthetic reasons.They were treated by open surgical debridement followed by placement of Gore Tex periodontal materiai.The purpose of this study was to characterize the healing responses in the early stages of wound repair histopathologically. Teeth were notched at both gingival margins and alveoiar bone crest. Barrier membranes were placed apical to alveolar crest and coronal to gingival notch. Flaps were sutured over the membrane. Patients were placed on Tetradox (100 mg.) once daiiy for forteen days and 1.2 % chlorhexodlne gluconate twice daily for 8 weeks, post-operation. Sutures were removed 10- 14 days. Patients returned for frequent plaque control until bloc removal. After routine histologic procedures, histologically, new cementum was seen in a linear direction along the root surfaces in 5 out of 18 sites. Length of sementum was changing from 0.95mm. to 1.85mm. The other 6 sites showed epttheiization along the root surface so they were not analized histometricaily. One site showed root resorption. Other sites showed connective tissue adaptation and iong junctions! epithelium. Guided tissue regeneration procedure may not be successful at hopeless cases which have a defect configuration that is very difficult for membrane placement. However if there is indication, this technique can form new attachment in human periodontal defects.