İnşaat sözleşmelerinin TMS-11 çerçevesinde uygulanması
Construction agreements with the implementation of TAS-11
- Tez No: 311854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnşaat sektörü diğer birçok sektöre göre farklılaşan ve bu nedenle de muhasebe uygulamasında farklılık oluşturan bir yapıya sahiptir. Özellikle yıllara yaygın inşaat ve taahhüt işlerinde işin başlaması ve tamamlanması farklı dönemlere sirayet ettiğinden muhasebeleştirilmesi özellik teşkil etmektedir. Gelir Vergisi Kanunu kapsamında sözleşme gelir ve maliyetlerini işin tamamlandığı hesap dönemine erteleyerek vergilendirme yaklaşımı benimsenmiştir. Ancak bu yaklaşım muhasebenin temel ilkelerinden dönemsellik ilkesi ile çelişmektedir. Bu çelişkinin ortadan kaldırılması ve uluslararası piyasalarda faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanılmakta olan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ile uyum sağlamak amacı ile Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda TMS-11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı yürürlüğe girmiştir. Bu standart ile mevcut sorunlar giderilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction works especially the contract progress works are are differentiated from the other works. Because of this situation the accounting practice of construction works are different from the other accounting practices. The main reason of why the contract progress works are important is that the beginning and the end of the work would not be in the same calendar year.According to the income tax law the income and the cost of the contract progress should be postponed to the end of the contract progress. But, this appoach is contravened to the fundemental principles of accounting. For resolving this contradiction and also for attuned to the International Financial Reporting Standards the TMS-11-Constraction Contracts Standard entered into force. The main issue of this study is to explain the TMS-11 and its applications.