İnşaat şirketlerinde muhasebe düzeni ve maliyetleri üzerine bir inceleme, BİST'e kayıtlı inşaat alanında faaliyet gösteren şirketlerde finansal analiz
A study on accounting order and costs in construction companies, financial analysis on BIST registered companies operating in the field of construction
  1. Tez No: 934016
  2. Yazar: NURAHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR BUYRUK AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Nüfus artışı ve köyden kente göçlerle gerçekleşen kentleşme sebebiyle inşaat sektörü, sektöre yapılan yatırım ve destek programları çerçevesinde gelişmekte ve büyümektedir. Fakat pandeminin de etkisiyle son zamanlarda gerçekleşen küresel çapta kriz, artan üretim maliyetleri ve ülkemiz iç dinamiklerinde de oluşan ani kur yükselişi ve artan enflasyon sonucunda, birçok sektörde girdi ve çıktı fiyat artışları gerçekleşmiştir. İnşaat sektörü de bu fiyat artışlarından en çok etkilenen sektörlerden birisidir. İnşaat sektöründe gerçekleşen fiyat artışları, fiyat artış sebepleri ve bu fiyat artışları sonucunda etkilenen ürün ve sektörler önemlidir. Ülke ekonomisinde önemli bir rol üstlenen sektörlerden biri olan inşaat sektöründeki finansal işlemlerin muhasebeleştirilmesi önemli bir konudur. Son dönemlerde baraj, otoyol, köprü gibi yıllara yaygın, büyük ölçekli ve maliyetli inşaat, taahhüt, yapım ve onarım projeleri artış göstermektedir. Bu türden inşaat işlerinin tamamlanması çoğunlukla yıllara yayıldığından; inşaat işinden sağlanan hasılatın ve bu inşaat işi adına katlanılan maliyetlerin kaydının ne zaman yapılacağı ve finansal tablolara alınacağı sorun teşkil etmektedir. Yaşanan bu sorunu gidermek için standart ve yasal düzenlemeler kapsamında yapılan uygulama ve yöntemler açıklanmıştır. Çalışmanın amacı, yıllara yaygın inşaat, yapım ve onarım işlerine ait finansal işlemleri Vergi Usul Kanunu, TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı ve TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı kapsamında incelemektir. Ayrıca BİST' e kayıtlı inşaat sektöründe faaliyet gösteren bazı işletmelerin finansal tablolarını incelemek ve sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde kavramsal bilgiler ele alınmış, hem Vergi Usul Kanunu (VUK) hem de TMS/TFRS açısından inşaat işlerine ait hasılat ve maliyetlerin finansal tablolara alınmasındaki farklılıklara örnekler verilerek değinilmiştir. Çalışmada TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı ve TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Hasılat Standardı açıklanmış ve bu iki standart karşılaştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde yer alan uygulama kısmında BİST' e kayıtlı inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin finansal tabloları son beş yıl baz alınarak incelenmiş ve sektör oranlarıyla karşılaştırılıp elde edilen sonuçlara göre işletmenin mali bilançosu hakkında çıkarımda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which is urbanized due to population growth and migration from villages to cities, develops and grows within the framework of investment and support programs in the sector. However, as a result of the global crises that became widespread in the last days of the pandemic, increasing production costs and sudden exchange rate increases and increasing inflation in internal dynamics, many fires and price increases occurred. Activities in the sectors most affected by price increases in the construction industry. Price increases in the construction industry, the reasons for price increases, and the products and sectors that are ultimately affected by price increases are important. Accounting for financial transactions in the construction sector, which is one of the sectors that plays an important role in the country's economy, is an important issue. Recently, large-scale and costly construction, contracting, construction and repair projects such as dams, highways and bridges, which are spread over many years, have increased. Since the completion of such construction works often takes years; It is a problem when the revenue generated from the construction work and the costs incurred on behalf of this construction work will be recorded and included in the financial statements. In order to solve this problem, practices and methods within the scope of standards and legal regulations are explained. The aim of the study is to examine the financial transactions of construction, construction and repair works over the years within the scope of the Tax Procedure Law, TMS 11 Construction Contracts Standard and TFRS 15 Revenue from Customer Contracts Standard. It also aims to examine the financial statements of some companies operating in the construction sector registered in BIST and compare their results. In this context, conceptual information was discussed in the first part of the study, and the differences in the recognition of revenues and costs of construction works in the financial statements in terms of both the Tax Procedure Law (VUK) and TMS/TFRS were mentioned by giving examples. In the study, TMS 11 Construction Contracts Standard and TFRS 15 Revenue from Customer Contracts Standard were explained and these two standards were compared. In the application part of the last part of the study, the financial statements of a company operating in the construction sector registered in BIST were examined based on the last five years and compared with the sector rates and an inference was made about the financial balance of the business according to the results obtained.