İlköğretim geometri öğretiminde simetri kavramının origami ile modellenmesi
Modelling symmetry concept with origami in elementary geometry education
  1. Tez No: 311866
  2. Yazar: İRFAN DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHAL ÜNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı 1?5. sınıflarda yer alan simetri alt öğrenme alanındaki kazanımlar ile 7. sınıfta yer alan ?yansımayı açıklar? kazanımı esas alınarak, origami temelli öğretimin öğrencilerin simetri kavramındaki akademik başarısına olan etkisini belirlemektir. Diğer bir amaç ise, öğrencilerin origami uygulamaları sırasında oluşan geometrik şekiller ile simetri konusunda yer alan kavramları nasıl ilişkilendirdiklerini ortaya koymaktır.Araştırma, 2010?2011 eğitim-öğretim yılı Samsun ili Ayvacık İlçesi Mustafa Çakır İlköğretim Okulunda öğrenim görmekte olan 40 yedinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Nicel ve nitel araştırma tekniklerinin birlikte kullanıldığı bu araştırmada, nicel kısmı ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmı ise yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Araştırmanın deneysel kısmında deney grubuna origami temelli öğretim uygulanırken, kontrol grubuna İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programının öngördüğü şekilde dersler işlenmiştir. Gruplara uygulamadan önce ve sonra olmak üzere araştırmacı tarafından hazırlanan geometri başarı testi uygulanmıştır. Araştırmanın amacı, öğrencilerin matematik dersindeki başarı durumu ve geometri başarı testindeki sonuçlar dikkate alınarak uygulama sonrası deney grubundan farklı akademik başarı seviyesinde olan 8 öğrenci (3 yüksek, 3 orta ve 2 düşük seviye) seçilerek yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama süreci 6 hafta sürmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of origami based instruction to students? academic achievement in the concept of symmetry, based on the attainments in the sub learning domain of symmetry that appears in the Primary Mathematics Teaching Curriculum 1st-5th grades and the attainment ?explains reflection? in the 7th grade. Another purpose is to reveal how students associate the shapes that are formed during the origami practices and the concepts that are in the learning domain of symmetry.The research was carried out with 40 seventh grade pupils from Mustafa Çakır Primary School that is in the Ayvacık district of Samsun province in 2010?2011 academic year. In this research that used quantitative and qualitative research methods together, the quantitative part consists of quasi-experimental pretest-posttest design and the qualitative part consists of semi-structured interviews. In the experimental part of the research origami based instruction was applied to the experimental group and the control group received standart classes that the Primary Mathematics Teaching Curriculum provides. Both groups were tested with a geometric achievement test prepared by the researcher before and after the application. Taking the purpose of the research, students? achievement in the mathematics course and the results of the geometric achievement test into account, 8 students from different achievement levels (3 high, 3 moderate and 2 low level) were selected and participated in the semi-structured interviews. Data collection took 6 weeks.