Öğrencilerin dönel simetri kavramına ilişkin gelişimlerinin ve soyutlama düzeylerinin incelenmesi
Examination of students' developments regarding the concept of rotational symmetry and abstract levels
- Tez No: 757366
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlköğretim Matematik Öğretmenliği birinci sınıf lisans öğrencilerinin verilen bir geometrik şekildeki dönel simetriye ilişkin bilgi ve anlamalarının incelenerek ortaya çıkarılmasıdır. Nitel araştırma yaklaşımlarından birebir öğretim deneyi çerçevesinde tasarlanan bu araştırma; 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde üç öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; tüm öğrenciler ile birebir olarak haftada bir kez ve ortalama birer buçuk saat süren dört klinik görüşmenin video ile kayıt altına alınmasıyla ve araştırmacı günlüğüyle toplanmıştır. Araştırma verilerinin analiz edilmesinde ve yorumlanmasında sürekli analiz ve geriye dönük analizden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularından hareketle; dönel simetri kavramına ilişkin soyutlama türü ve düzeylerinin her biri için parametreler belirlenmiştir. Yine araştırma bulgularından hareketle; öğretim deneyi öncesinde dönel simetri kavramına ilişkin Piaget'nin soyutlama düzeyleri içerisinden deneysel soyutlama düzeyinde bulunan bir öğrencinin öğretim deneyi sonrasında 3. düzey yansıtıcı soyutlama düzeyine, deneysel soyutlama düzeyinde bulunan diğer öğrencinin 2. düzey yansıtıcı soyutlama düzeyine ve hiçbir düzeyde bulunmayan öğrencinin ise 1. düzey yansıtıcı soyutlama düzeyine ilerlediği tespit edilmiştir. Dönel simetri öğretiminde günlük hayat örneğinden yararlanılmasının ve dönel simetrik çizimler yaptırılmasının öğrencilerin dönel simetri kavramına ilişkin bilgi ve anlamalarını geliştirerek yansıtıcı soyutlama yapabilmelerinde son derece önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; it is to reveal the knowledge and understanding of the first year undergraduate students of Primary School Mathematics Teacher Education about rotational symmetry in a given geometric figure by examining them. This research, which was designed within the framework of one-to-one teaching experiment, one of the qualitative research approaches; it was conducted with three students in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The data of the research; it was collected by video recording and researcher diary of four clinical interviews with all students one-on-one once a week. Continuous analysis and retrospective analysis were used in the analysis and interpretation of the research data. Based on the research findings; parameters have been determined for each of the abstraction types and levels related to the concept of rotational symmetry. Based on the research findings; it has been determined progresses regarding the concept of rotational symmetry. A student at the experimental abstraction level of Piaget's abstraction level reached the 3rd level reflective abstraction level after the teaching experiment the other student at the experimental abstraction level reached the 2nd level reflective abstraction level. And the student who did not have any level reached the 1st level reflective abstraction level. It has been determined that making use of daily life examples and making rotationally symmetrical drawings in rotational symmetry teaching are extremely important for students to develop their knowledge and understanding of the concept of rotational symmetry and make reflective abstraction.