Demokrat Parti Hükümetleri Döneminde (1950-1960) kız çocuklarının eğitimi
Girls' education in Democratic Party Governments' Period: 1950-1960
- Tez No: 311873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma 1950 yılında iktidara gelen Demokrat Parti'nin iktidardan alındığı 1960 yılına kadar geçen 10 yıllık süre içinde yaptığı eğitim uygulamaları, geçerli eğitim politikası, iktidarın öncesi ve sonrası ile birlikte, kız çocuklarının eğitimi açısından değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma yapılırken, nitel araştırma yöntemi olarak doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bunu yaparken de birincil kaynaklara ulaşılmaya gayret edilmiş, TBMM Zabıt Cerideleri, Milli Eğitim Bakanlığı raporları ve dönemin gazeteleri yön gösterici olmuştur.Demokrat Parti, eğitim uygulamaları ele alınmadan önce dönemin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla başlangıç olarak Osmanlı Dönemi temel alınmıştır. Daha sonra Milli Mücadele Dönemi'ne geçilmiş, Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte Atatürk Dönemi ve Ulu Önder'in 1938'de vefatından sonra başlayan İsmet İnönü dönemi genel hatlarıyla kızların eğitimi açısından incelenmiştir.Demokrat Parti'nin 1946'da kurulması ile başlayan yeni süreç, içinde bulunulan dönemin şartları ile birlikte açıklanmıştır. Sonrasında 1950 seçimleri ve Demokrat Parti'nin iktidara gelişi, iktidarda olduğu 10 yıllık sürede eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ve uygulamalar kızların eğitimi çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to assess the educational practice and effective education policy of The Democratic Party Governments? 10 years period between come into power in 1950 until overthrow in 1960 with before and after ruling in terms of girls? education.During the research, document analysis method has been used as a method of qualitative research. While doing this, has been trying to reach the primary sources, Grand National Assembly of Turkey?s Ceride Memorandums, Ministry of Education reports and the newspapers of the period have been guiding.To better understand of the period, in order to prior to consideration of the educational practices of the Democratic Party, Ottoman Empire?s session has been based on the inception. Then passed the National Struggle period together with the declaration of the Republic, the Great Leader period and İsmet İnönü period which started after the death of Atatürk in 1938 examined in a general terms of girls' education.A new process began with the establishment of the Democratic Party in 1946, with conditions described in the current period. Then the general elections 1950 and accede of the Democratic Party, changes made in the education system over 10 years in ruling and practices tried to be mentioned within the framework of the education of girls.