1950-1960 yılları arasında Demokrat Parti döneminde Biga
Biga in the period of the 1950-1960 Democrative Party
- Tez No: 677851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Biga coğrafyası konum olarak Doğu'dan Batı'ya, Kuzey'den Güney'e merkezi konumu ile tarih boyunca büyük savaşların ticari ve siyasi hareketliliğin ve toplumsal büyük göçlerin merkezinde bulunmuştur. İlkçağlardan günümüze coğrafi konumu, verimli toprakları ve iktisadi hareketliliği ile hep önemli olagelmiştir. Biga böyle bir tarihsel, toplumsal, iktisadi ve siyasi geçmişe sahip olduğundan dikkat çekmektedir. Biga bugün idari olarak bağlı bulunduğu Çanakkale ortaya çıkmadan çok önceleri var olmuş, Osmanlı döneminde Tanzimat'tan sonra Cumhuriyetin kurulmasına kadar olan sürede önemli bir idari merkez olmuştur. Biga Cumhuriyetin kurulması ile birlikte idari anlamda Çanakkale'ye bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde de sadece Çanakkale'nin değil bölgenin de önemli kenti durumundadır. Türkiye'de bulunan 911 ilçeden en fazla köy bulunan ilçesidir. 19. yüzyıldan itibaren Cumhuriyet dönemine kadar olan süreçlerde Kafkaslardan, Kırım'dan ve Balkanlardan almış olduğu göçler ile demografik çeşitliliğe bağlı kültürel çeşitlilik ve zenginlik ortaya çıkmıştır. Biga özellikle Demokrat Parti hükümetleri döneminde temel bayındırlık ve alt yapı, eğitim, sağlık hizmetlerinde, tarım hayvancılık üretimleri ve ticari hareketlilikte büyük atılımlar yapmış, önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Biga tarihsel gelişim süreçlerinde yerleşim olarak ve bölgesel anlamda sosyal, siyasal, iktisadi ve kültürel alanlarda hep önemli olagelmiş bir şehirdir.
Özet (Çeviri)
Biga geography has been at the center of great wars, financial and political dynamism, and social migrations throughout history due to its central location from east to west and from north to south. It has always been important since ancient times because of its geographical location, arable lands, and economic mobility. Biga draws attention as having such a historical, social, economic, and political background. Biga existed long before the appearance of Çanakkale, to which it is administratively affiliated today, and has been an important administrative center in the Ottoman period till the founding of the Republic after the Tanzimat. With the founding of the Republic, Biga was administratively linked to Çanakkale. During the Republic period, it becomes an important city not only in Çanakkale but also in its region. It is the county that has the most villages out of more than 911 counties in Turkey. Cultural diversity and richness arose due to demographic diversity that emerged with the migrations from the Caucasus, Crimea, and the Balkans in the processes from the 19th century until the Republic period. Biga made great strides and made significant progress in basic public works, infrastructure, education, health services, agriculture, livestock production, and commercial mobility, especially during the Democratic Party governments. Biga is a city that has always been important as a settlement and in social, political, economic, and cultural areas in historical development processes.