Örgütsel güven ile örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişki: Kocaeli Emniyet Müdürlüğü örneği
The relationship between organizational trust and organizational citizenship behavior: Sample of Kocaeli Police Department
  1. Tez No: 311879
  2. Yazar: OSMAN SERAY ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bireysel ilişkilerde güven ne derecede önemli ise bireyin örgütle ve örgütün bireyle olan ilişkilerinde de o derece önemlidir. Çünkü ortak amaçlara ulaşırken karşılaşılan maliyetler ve kayıplar, sağlanacak güven ortamıyla en düşük seviyeye indirilebilmekte ve örgütlerin gelecekleriyle ilgili belirsizlikler azaltılabilmektedir. İşgörenlerin örgütlerine yönelik olarak gönüllü, proaktif ve emirlere dayanmayan genel eğilimi açık ve olumlu doğal davranışlar olarak adlandırılan örgütsel vatandaşlık davranışı örgütün bir bütün olarak performansını etkilemektedir. Örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı son zamanlarda örgüt ve yönetimi alanında dikkat çeken konular arasında yer almaktadır. Daha çok örgütteki insan kaynağına bağlı olarak gelişen ve birbirlerini etkileyen bu iki kavram örgütlerin amaçlarını gerçekleştirmesi açısından önem taşımaktadır.Bu araştırma; örgütsel güven ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkileri Kocaeli Emniyet Müdürlüğü çalışanları üzerinden belirlemek ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü çalışanlarının, örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşma durumunu incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan, kişisel bilgi formu, örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeklerinden oluşan anket formu 2011 yılı Aralık ayı içerisinde Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan 436 çalışana uygulanmıştır.Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizinde örneklem grubunun tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde; yüzde ve frekans istatistiklerinden, örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin belirlenmesinde ise; ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Örgütsel güven ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde; korelasyon analizinden, örneklem grubunun örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin tanımlayıcı özelliklerine göre belirlenmesinde ise Kruskal Wallis H-Testi ve Mann Whitney U testlerine başvurulmuştur.Araştırma sonucunda; Kocaeli Emniyet Müdürlüğü çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin örgütsel güven düzeylerinden daha yüksek olduğu, örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranış düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu, diğer bir ifade ile katılımcıların örgütlerine olan güven düzeyleri yükseldiğinde, aynı doğrultuda örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinin de yükseldiği belirlenmiştir. Ayrıca; katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre de; örgütsel güven ve örgütsel vatandaşlık davranış düzeylerinde farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
How important trust is in individual relations, it's extremely important in relationships with individuals and organisations and with organisations and individuals. Because the costs and losses encountered in achieving common goals can be reduced the lowest level by the environment of trust and uncertainties about the future of organizations can be alleviated. Employees' voluntary, proaktive and based on orders tend for organizations and organizational citizenship behavior called open and positive natural behaviour effects the performance of the organization as a whole. Organizational trust and organizational citizenship behavior are among the subjects that attracted attention recently in the field of organization and management. These two concepts generally devoloping due to human resources in organization and influencing each other are important for the realization of the objectives of organizations.This research has been conducted to determine the relationship between organizational trust and organizational citizenship behavior through Kocaeli Police Department employees and to examine the Kocaeli Police Department employees' state of differentiation considering the descriptive characteristics of level of organizational trust and organizational citizenship behavior. Personal information form, organizational trust and organizational citizenship behavior questionnaire form consisting of scales prepared for this purpose implemented on 436 employees working in Kocaeli Police Department in December 2011.The data obtained from the questionnaires were analyzed in the computer environment using SPSS 17.0 statistical package program. In determination of the identifying features of the sample group in data analysis, percentages and frequency statistics are used and in determination of levels of organizational trust and organizational citizenship behavior, mean and standard deviation statistics are used. In determination of the relationship between organizational trust and organizational citizenship behavior, correlation analysis applied, and in determination of the sample group according to the descriptive characteristics of organizational trust and organizational citizenship behavior, Kruskal Wallis H-Test and Mann Whitney U tests were consulted.At the and of the research, it was determined that Kocaeli Police Department employees' organizational citizenship behavior levels are higher than their organizational trust levels, and there are positive meaningful relationships between the organizational trust levels and organizational citizenship behavior levels, in other words, if the participants' levels of confidence increases, organizational citizenship behavior levels increase in the same direction, too. And also, according to the descriptive characteristics of participants, it's determined that there are differentiations in the levels of organizational trust and organizational citizenship behavior.