Sosyal belediyecilik uygulamaları ve Esenler Belediyesi örneği
The case of municipal council of social practices and Esenler
  1. Tez No: 311878
  2. Yazar: CENGİZ MADEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Modern devletler kamu kaynaklarını kullanarak yapılan sosyal yardımları sosyal devlet olmanın bir zorunluluğu olarak yerine getirmektedir. Bu yardımları da sosyal politikanın aracı olarak kabul etmektedir. Belediyelerin sosyal politika alanındaki etkinliği giderek artmaya ve ülkemizdeki belediyeler bu alanda daha fazla hizmet üretmeye başlamıştır. Belde halkının yerel ve ortak ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olan belediyeler, sosyal belediyecilik uygulamalarıyla kentte yaşayanların refah düzeyini arttırmaya, sosyal dengeyi kurmaya ve sosyal adaleti ve barışı sağlamaya çalışarak yerel kalkınmaya destek olmaktadır.Yeni yönetim anlayışıyla yerel yönetimlerin sosyal politikalarının' da içerik değiştirdiği görülmektedir. Bu süreçte ülkelerin kamu yönetim politikaları, dolayısıyla yerel yönetimlerin ve onların uyguladığı sosyal politikaları da değişmektedir.Bu çalışma, Esenler Belediyesi' nin sosyal belediyecilik alanındaki etkinliklerini incelemeyi ve sosyal politika alanındaki performansını ele alarak Sosyal Belediyeciliğe yönelik çalışmalarını ortaya koymayı amaçlamıştır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal politika bilim dalına ilişkin genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde sosyal belediyeciliğin kavramsal boyutu ve sosyal yardımlar ele alınıp incelenmiştir. Son bölümde ise sosyal belediyecilik uygulamasında Esenler Belediyesi' nin sunduğu sosyal yardımlar anlatılmıştır
Özet (Çeviri)
Modern states are using public resources to the social benefits of being a welfare state as an obligation to fulfill. These benefits are also considered as a tool of social policy. Increasing the effectiveness of social policy in the municipalities and the municipalities in our country has begun to produce more service in this area. Meet the common needs of people in this city, in charge of local and municipalities, to increase the social welfare of people living in the city municipal applications, the social balance by working to build support for local development and social justice and peace is to create.Content of social policies of the new management concept, seen at the local administrations. Local governments in the countries in this process due to public administration policies and their implementing social policies are also changingThis study put forward the activities of civic and social Esenler Municipality's performance by considering the field of social policy aims to document the work of the Sociamunicipality.